Vepřový řízek

Někdo řízky smaží, jiný zase peče. U nás se osvědčila kombinace obojího, masu zůstane šťavnatost a ani obal není vysušený. A k dokonalosti nám pomáhá naše horkovzdušná trouba, která je k takové přípravě naprosto ideální.

Na řízky používáme vepřovou krkovici. Má jednoznačně nejvíce šťávy a nevysouší se, jako třeba kýta. Takže krkovičku si nakrájíme na plátky, maximální šíře, hlavně teda pro gurmány, by měla být 3 cm. My děláme užší plátky, můžeme si je po krajích naříznout a lehce naklepeme. Osolíme, opepříme a obalíme v klasickém trojobalu. Tedy klasickém, mouku dáváme 1:1 hladkou a polohrubou, řízečky jsou potom nadýchanější a pak klasika rozšlehané vejce, do kterého nedáváme žádné mléko, ani vodu, ba dokonce nesolíme. A strouhanka.

Na pánvi si rozehřejeme sádlo s olejem, opět 1:1, ale to není úplně podmínkou, někdo raději jen sádlo, jiní olej a řízky v rozpáleném oleji smažíme max 3 minuty z každé strany. Prakticky do zezlátnutí strouhanky. To už ale roztápíme troubu na 120 stupňů. Zezlatovělé řízky pak vyskládáme na rošt trouby, pozor, tady je důležité si pod rošt strčit plech či pekáč, aby tuk odkápavající z řízků nekapal do trouby a v horkém vzduchu je necháme nahřívat a vlastně se pomalu dopéct 30 minut. Mezi tím si můžeme připravit přílohu, buďto opečené brambory, takový chlapácký oběd, nebo kaši či hranolky, i s chlebem se bude jednat o skvělý počin, popřípadě na vánoce s bramborovým salátem. Závěrem by se měl ještě namočit v rozpuštěném másle, to je takové gastronomické porno, ale i bez téhle sprosťárny bude váš řízek exkluziv. No a co dál, už jen dobrou chuť.