Tachovsko

Dnes jako již několikrát míříme do malebného Plzeňského kraje. Začátek dnešního výletu je v malém městečku Bor u Tachova. Během naší návštevy místního zámku probíhá rekonstrukce, tudíž z něj mnohé nemáme. Přesto je k vidění velmi pěkný areál a část interiérů. Vstupné nám ovšem přijde zbytečně vysoké, nejsme ale těmi, kdož mohou soudit. Chvíli jsem se zdrželi, něco málo viděli a už míříme o kousíček dál, konkrétně na Šibeniční vrch. Zde kromě zámku a městečka samotného můžete navštívit dřevěnou rozhlednu. Jedná se o malou jednopatrovou stavbu, ze které je vidět město a okolí, i tak se jedná o místo pro příjemný a klidný odpočinek. I toto místo prostě za návštěvu stojí a lidé jsou zde velice milí.

Druhou naší zastávkou, již podstatně delší, je samotný Tachov. Od roku 1285 byl Tachov nejmenším královským městem u nás, o mnoho let později však proslul tabákovou továrnou. Ta byla na přelomu 19. století jednou z největších zpracovatelů tabáku v Evropě. Dnes samozřejmě by jsme ji hledali marně. Zub času a světové války se na mnohém podepsaly. Mezi taková místa patřil i samotný zámek. Do 2. světové války věhlasný, ovšem poté jej zabírají němci a sídlí zde vedení Wermachtu. Jednou z mnoha zajímavostí je, že i přes polohu města v blízkosti státní hranice, nemělo město nikdy svou posádku, proto lehce dobito němci, především pak i osvoboditeli. Po válce a odsunu němců tak zámek využívá stát, respektive komunistická strana k různým účelům, ve většině doby své nadvlády však jako sklad sena a dalších přírodních produktů. To se rapidně podepsalo na stavu a v 70. letech se zcela reálně uvažuje o jeho demolici. Na odpor se staví místní důchodci, kteří vlastním přičiněním a úsilím zámek zachraňují, společnost Sazka jim k tomu přispívá výtěžkem ze slosování Matesa. Pravděpodobně nemalou měrou. Ovšem až od prosince roku 2014 je zámek konečně přístupný veřejnosti a musíme konstatovat, že je opravdu co vidět a o bohaté historii co slyšet. Byť mlaďoučká průvodkyně neví úplně vše, přesto je výklad zajímavý a bohatý. K zámku patří i nedaleká jízdárna ve Světcích, která připomíná vzhledem zámek Hluboká. Novorománská stavba je největší stavbou tohoto druhu u nás, druhou největší v Evropě. Takže za nás veliká spokojenost, a to včetně velmi lidového vstupného. Město samotné je poměrně čisté a pěkné, na náměstí je o víkendech parkování zdarma a k zámku nám tak zbývá jen pár kroků. I přes všudepřítomný beton a asfalt je náměstí ozdobeno množstvím květináčů s rozkvetlými květy, tedy alespoň za naší návštěvy a proto konstatujeme, že Tachov patří mezi ta hezčí města. Mezi mnohými zajímavostmi jsme se například dozvěděli, proč chlapci o několik set let dříve byli do svých šesti let oblékáni do dívčích šatů. Těch důvodů bylo hned několik. Jednak byly kalhoty drahé, neboť bylo potřeba více látky, druhak se lépe děti přebalovali. V neposlední řadě byla důvodem samotná smrt. Pokud si přišla pro nějaké dítě, nebylo tak poznat, zda jde o chlapce či dívku, především pak, zda umřel dědic nebo někdo z jeho sourozenců. To a mnohem více se dozvíte na zdejším zámku.

Ještě jedno místo stojí za návštěvu. Parkování zdarma, krásná procházka i pro rodiče s kočárky a cílem místo Husitské bitvy u Tachova. Rozhledna Vysoká se nachází nedaleko centra a rozhled z ní je přímo úchvatný. Výška 28,7 metrů a 144 schodů nabízí opravdu krásné výhledy široko daleko, i když plošina je vlastně o dva a půl metru pod maximální výškou. Přímo u rozhledny je veřejné ohniště i gril pro všechny, kteří by si zde chtěli udělat párty. Samozřejmě všechny slušné, kteří si po sobě i uklidí, neboť celý prostor je monitorovaný a podléhá přísným pravidlům. Co k dnešnímu výletu dodat? Snad jen to, že se nám opět potvrdilo, jakou máme krásnou zemi a že pokud chceme, tak ji umíme i zkrášlit. Nevěříte? Tak neseďte doma a pojďte se přesvědčit ven.