Mikulov, Lednicko -Valticko

Mikulovsko a Lednicko - valtický areál. To mluví za vše, tak pojďme společně do těch krásných míst...

Město Mikulov je turistickou nej destinací jižní Moravy. Tady je jedno, zda přijedete brzy nebo pozdě, tady je plno stále. Ale také živo. Cimbálovka, degustace vín, vřelí a milí místní, kterým přeci musí davy turistů lézt krkem, přesto se na nás zubí a jsou vstřícní. Mikulovští vinaři zde oslovují tisíce kolemjdoucích, k vínu lze zakoupit šunku či klobásu z grilu, nebo jinou laskominu. Jako mnozí další míříme na zámek. Ten vážně nelze přehlédnout a ať člověk chce nebo ne, k návštěvě každého zláká. Jakoby nestál na skále, ale byl do ní zasazen a jednotlivé zahrady, mimochodem překrásné, zapuštěny do ploch ve skále. Lze vystoupat i na Svatý kopeček na okraji města, kam stoupá denně několik stovek poutníků, to už jsme ale nedali. Město krásné, ale ty davy. Tak či onak alespoň jednou je dobré Mikulov navštívit, neboť opravdu má co nabídnout.

Míříme do Valtic. Ne, tady opravdu není ta obávaná věznice. Naopak opět krásný zámecký areál, mraky turistů a nad městem jedna ze staveb připomínající vítězný oblouk, či snad strodávný Řím. Kolonáda na Reistně je také hojně, i když ne už tolik, navštěvovaným místem. Cesta vede krásnou Valtickou krajinou a pokud se k ní vydáte, nemůžete minout podnik zvaný 100dola. Prodejna vín z Chateau Valtice, kde si můžete posedět a jednotlivé druhy v klidu ochutnat, stejně tak si vámi vybraná vína zakoupit za opravdu dobré ceny. Kousek odtud je ještě jedna zajímavá stavba, vlastně o ulici výše. Není ale obdivuhodná svou architekturou, nýbrž činností, která se v ní provádí. Jde o vinařskou školu s internátem, na kterém je možné se i ubytovat. Napadá nás, zda dítka jdoucí ve šlépějích svých vinařských rodičů, mají i obor degustace. Nooo, pokud někdo ví, dejte vědět, každopádně jde asi o ojedinělou školu tohoto druhu u nás a obor je to pro nás neznalce hodně zajímavý.

Jen kousek od centra města je druhá stavba hodně podobná Vítěznému oblouku. Z dálky tak opravdu vypadá, ale čím jsme blíže, tím nás více a více pletou okna. Nakonec ano, je tomu tak, tato budova okna má a kdysi sloužila jako lovecký zámeček. Předlohou jí stála Římská brána. Stavbu si lze prohlédnout i zevnitř, ovšem přicházíme po otevírací době a máme tak smůlu.

Tak tedy hurá ještě o kousek dál, a to do místa, které je s Valticemi spojeno. Lednice a areál zámku. Parkovné 30 kaček je óda na radost, obzvláště v této turisty přehlcené destinaci. U parkoviště několik kiosků, palačinky, klobásy a další, opět velmi milá a usměvavá obsluha a o pár krůčků dále? Skvost a krása. Lednický areál je něco překrásného, čistého a obdivuhodného. Vše dokonale zastřiženo, upraveno a naaranžováno, až oči přecházejí. Také v areálu platí některá logická pravidla, jen opět někteří pejskomilové považují upravený trávník parku za psí WC, nakopat je a pak jejich páníčky. Na taková místa přeci psi ani nepatří. Co má pes z Lednického areálu? Radost? Bude se mu radostněji usínat? Nebo sní méně granulí? Neuvěřitelné, ale i my samotní lidé přestáváme býti lidmi, stačí zajít na to naše WC a nestačíme se divit. Asi jsme si spletli dveře a jsme v chlívě, no katastrofa. Nevěřím, že se neumíme chovat civilizovaně, někteří prostě jen nechtějí a ti by měli sedět doma. My ostatní a doufáme, že většina, by naopak sedět doma neměla, ale měla by jít ven... … a pro úplnost, vstupné na několik okruhů je v rozmezí 100 až 240 korun za osobu, návštěva parku je zdarma.