Kuřecí vývar

… prostě zbožňujeme. Na poctivý vývar z kuřete, který zvládne opravdu každý, potřebujeme několik věcí. Kuře či slepici, sůl, nové koření, pepř celý, bobkový list, mraženou zeleninu do polévky, jako třeba hrášek s mrkví, květák a podobně (může být i čerstvá, ale je potřeba ji nejprve osmahnout na cibulce), cibuli a česnek, čerstvý libeček a přijdou vhod i nudle do polévky.

Do hrnce s vodou si dáme pozvolna vařit kura domácího. Vodu řádně osolíme a přidáme nové koření, pepř a bobkový list. Malá rada, abychom nemuseli koření pracně v závěru vybírat, je dobré mýti tzv. kořenkové vajíčko na vaření. Kdo nezná, takové plechové děrované vejce, do kterého to koření dáte a fláknete s ním do polévky. Tím pak zase všechno koření vyndáte a v každých domácích potřebách je k sehnání. Ale zpět k polévce. Je-li kuře či slepice uvařena, vyndáme ji z lázně, tady vyndaváme i koření a namísto toho dáváme do vývaru zeleninu. Společně s tím i na jemno nakrájemnou cibuli a česnek. Zatímco se nám zelenina vaří ve vývaru, obereme maso od kostí. Kosti a kostičky vyhazujeme, nedáváme je domácím zvířátkům, neboť drůbeží kosti jim lehce propíchnou žaludek či střeva a to určitě nikdo nechceme. Po chvíli nám měkne zeleninka, to je správný čas dát do polévky nudle. Společně necháváme ještě cca 3 minutky povařit a vypínáme sporák. Na úplný závěr je potřeba vrátit maso do polévky. Můžeme i s kůží, u nás se kůže obírá a pak se o ni dělím s kocourem. On samotné, já s hořčicí. Zároveň s masem dáme i čerstvý libeček, který tomu všemu dodá ten správný šmak. Samozřejmě dle poptřeby dosolíme.

Kdysi nám babička říkala, že kuřecí vývar je nejlepší lék na všechno, bolavé bříško, hlavu i srdíčko. I bez bolesti ale přijde více než vhod, tak si nechte chutnat a zažeňte všechny chmury.