Kobylí, Vrbice

Při našich toulkách jižní Moravou jsme si dali za úkol, že z každé vinařské obce, ve které se zastavíme, si odvezeme suvenýr v podobě dobrého vína. A tak jsme tedy začali. Pojďme se s námi na sbírku podívat.

Jednou z prvních zastávek byla obec, nebo spíše víska Vrbice. Na první pohled obyčejná vesnice, tedy na naše poměry opět velmi uklizená a čistá, jak by se dalo označit dle severních Čech. Ovšem rozhodně obyčejná není, jak má milovaná manželka vtipně poznamenala, "jééé, to je ale hobitích domečků". Jeden sklípek vedle druhého, třetího, pátého... No prostě jižní Morava tak, jak ji známe všichni z vyprávění. K tomu nádherný větrný mlýn, který se dochoval a po předešlé domluvě je možné nahlédnou i do útrob. My jsme ale předešle nic neudělali, tak okukujeme jen zvenku a i tak se rozplýváme. Nedaleko je ještě jeden, o kterém víme, ovšem bez možného přístupu. Nebo naopak? To zjistíte tady, v tom krásném koutě naší země. Procházíme touto krásnou dědinou, když tu náhle, otevřený vinný sklípek a kde jinde dostát našemu slibu, než právě tady. Majitelem úžasného a útulného sklípku je p. Bočko. On s rodinou jsou vinaři od nepaměti a jejich vína sklízejí jedno ocenění za druhým. Jelikož jsem řidič, ochutnávání nechávám na mé krásné manželce a jejím mlsném jazýčku. Jdeme cestou bílých vín suchých a polosuchých. Ta první jmenovaná jsou nám, tedy jejím chuťovým buňkám bližší a po konzultaci s panem Bočkem, si kupujeme hned několik lahví. Velice sympatický a sdílný majitel nás na cestu vybavuje ještě jednou lahví z jeho výborných vín. Je potřeba uvést, že tato vína nekoupíte v Kauflandu nebo Lidlu, ale jen a pouze na jejich e-shopu. A víme proč. Vína jsou jedinečná. Děkujeme panu Bočkovi a všem jeho blízkým, kteří se podílejí na výrobě něčeho tak lahodného a jak sami věříme, i léčivého. Jednoznačný soulad člověka s okolní přírodou, tak bychom návštěvu tohoto sklípku popsali. Pokud si můžeme dovolit nabídnout, navštivte obci Vrbice a pana Bočka a sami pochopíte, o čem je řeč. A panu majiteli i jeho rodině posíláme veliké DÍKY!

Pokračujeme vyzbrojeni několika lahvemi vína nad nedalekou obec Kobylí. Mnozí dospělí jistě ví, že název obce je mnohem známější, a to právě díky vínu prodávaných v obchodech. Do obce ale nejdeme a tak odtud žádný tekutý suvenýr nebude. Zato nad obcí stojí zajímavá rozhledna, nebo vyhlídka? Cesta k ní je lemována vinicemi, proto také "stezka nad vinice", a netrvá rozhodně nijak dlouho. Je vhodná i pro rodiny s dětmi. Nedokončený kruh, jehož součástí jsou čtyři časové prostory. Jsme udiveni, kolik lidí sem míří a přesto se nikdo nepodívá pod vlastní nohy. Otázky nejen vědomostního typu, ale i šité přímo na tělo, či takové, které vás tak či onak donutí zamyslet se nad svým životem a různými činy, mnohými přehlížené. Velká škoda, protože ve finále to byla příjemná zábava a o krásném výhledu na širé pláně a kopce plných vinic ani nemluvě. Malinkatou nevýhodou je, že od hlavní silnice je místo ne úplně dobře značené, takže spoléhat se na značky není úplně výhra. Tak či onak, je tady krásně a obec za naši i vaši pozornost rozhodně stojí. 

Tak tedy, zkusme nesedět doma a jít ven.