Telč

Město, jehož jádro je od roku 1992 zapsáno na seznam UNESCO. V té době to vnímáme jako jakési ocenění, dnes s rozmachem této organizace a pohlcováním všeho, co za něco stojí, nám to přijde spíše jako nástroj bránící rozvoji. Ale záleží asi na každém a pak na úhlu pohledu. Nic to nemění na faktu, že město Telč i se svým okolím tvoří nezapomenutelné místo. Ačkoliv má milovaná manželka zde není prvně, na rozdíl ode mě, jsme unešeni stejně. Malebné náměstí s historickými domy a podloubími, k nimž neodmyslitelně patří, církevní nádherné stavby, z nichž jmenujme alespoň kostel sv. Jakuba Staršího s vyhlídkovou věží, nebo naopak podzemí města a v neposlední řadě zámek. Ten nabízí 5 zámeckých okruhů a o turisty zde nouzi opravdu nemají. Z našeho pohledu jedinou vadou na kráse je tak množství parkujících aut na překrásném náměstí a opravdu se podivujeme nad tím, že památková zóna UNESCA něco takového dovoluje. My bychom byli mnohem, ale mnohem striktnější k omezování vjezdu do historických center, lázeňských území a podobně, protože pak bychom teprve chápali institut nějakého zachování čehosi. Zejména pro turisty jsou pak vozidla otravná a překážející. Památek a krásných míst ale najdeme mnohem více. Zámecký park otevřený veřejnosti je z našeho pohledu vhodným místem k procházce či posezení, stejně jako procházka okolo některého z rybníků. Parkování v blízkosti centra je dostatečné, pro nemotoristy pak do Telče vede několik zajímavých cyklotras a je snadno dostupné veřejnou dopravou.

Opět se do Telče na kukačku vracíme o tři roky později, tedy 2024 a i nyní musíme říci, že město jen kvete. Jen těch aut na náměstí snad přibylo, což je opravdu trnem v oku a podle všeho, ne jen nám. Zeleň, předzahrádky a množství krásných a turistických cílů nabízí mnohé, což trošku převažuje onen nepěkný pohled na množství zaparkovaných plecháčů. 

Za návštěvu stojí i nedaleký hrad Roštejn s donedávna největší oborou. A protože se opravdu jedná o místa výjimečně krásná a poutavá, můžeme i tady s klidem říci: neseďte doma a pojďte ven.