Český Krumlov a okolí

Český Krumlov je bezesporu perlou našeho národa a chloubou měst. Nejen v létě sem historické území a krása města, ve kterém se natáčela například pohádka "Anděl páně", láká davy turistů. I zimní čas, hlavně pak advent a vánoce, jsou tady v Krumlově něčím fantastickým. Hrad a zámek, výzdoba města a adventní trhy, několik zajímavých muzeí, od 3D a filmové postavy, přes voskové figuríny až po Vltavíny. O většině z nich jsme již psali, dnes se nakrátko zastavujeme v muzeu věnovanému filmovým legendám. Bud Spencer a Terence Hill, Predátor, Buzz Rakeťák, nebo třeba E.T. Nespočet věrných kopií, které nenechají nikoho chladnými. Ani pány ne, to mi věřte. Vstupné poněkud dražší, ale stálo to za to. Prostě krása, kam se podíváte. Nezapomínejme také na přírodní divadlo s otočným hledištěm, posazené do nádherné zámecké zahrady. Pak nám ale trošičku opomíjené zůstávají poměrně zajímavá a lákavá místa v okolí. Rozhodli jsme se na některá vydat a pozvat vás na ně.

Kousek nad železniční stanicí začíná turisticky značená stezka, vlastně hned několik. Všechny vás kratší či delší cestou dovedou na kopec, který je znám a nemalý počet turistů sem vystoupá. Jedná se o Kleť. Vrchol, na němž se tyčí rozhledna a hned vedle ještě mnohem výše televizní vysílač. Většina cest je příjemných a pohodlně zvládnutelných i s kočárky, zkratky jsou sice také dobře značené, tady ale kamenitá cesta moc kočárků nepropustí. Zajímavostí pro nás tohoto místa neznalých, je hned několik udržovaných studánek s pramenitou vodou, u kterých nechybí hrníčky na pití, dokonce pro vaše zvířecí miláčky i misky. Ve výšce 950 metrů pozvedněme zraky. Místo zvané "U krtečka" se tu zjeví, ani nevíme jak. Tahle všem známá postavička má na tomto místě svůj oltář. Na stromě vitrínka s Krtečkem, na kamenech okolo malůvky a info o tom, že tohle místo je pojmenováno právě po něm. Velmi příjemná procházka, při které se zdarma občerstvíte a lidé se tady chovají jako lidé. To už jsme nahoře, vstup na rozhlednu 50,- kaček je velmi příjemná cena za rozhled, který se nám naskytl. Byť je vidět i JETE, tedy jaderka v Temelíně, vůbec nám to nevadí. Jako by sem vždycky patřila. Pokud by se někdo chtěl občerstvit až tady, restaurace má v nabídce několik druhů jídel a nápojů za poměrně dobré ceny.

Co mnozí ale vynechávají, je vyhlídka stejně krásná, i když o mnohem menší. Kousek pod Kokotskem je přímo u cesty malá rozhledna Granátník. Dostáváme se k ní po žluté a značená je pouze odtud, od shora. To je tak trošku škoda, protože i tady je výhled naprosto skvostný a po asfaltové cestě se jde velice dobře. Žádný prudký kopec a i tady potkáváme jednu či dvě studánky s hrníčky a miskou na svlažení se. Koukáme na Novohradské hory, České Budějovice i Hlubokou a je tady naprostý klid. Prostě ideální místo k pozorování toho našeho nejjižnějšího cípu republiky. Krása a ještě jednou krása. 

Pokud se tedy vydáte do Českého Krumlova, máte hodně míst k vidění. Určitě je toho mnohem více, než kolik jsme toho napsali a vše stojí za to. Ještě malá rada závěrem. Ubytovaným v centru města a nemusí jít rozhodně o předražený hotel, mimochodem o tom píšeme v kategorii "ubytování", se nabízí ještě jeden zážitek. Alespoň pro nás neznalé. Každé ráno v sedm začnou zvonit zvony k ranní modlitbě a upřímně musíme říct, že při první návštěvě jsme se trošičku zděsili, ale pak každé ráno při poslechu zvonících zvonů bylo balzámem na duši. Jen v neděli je můžete slyšet i před půl desátou dopolední. To proto, že svolávají na mši.  Tak už jen neseďte doma a pojďte ven.