Brandýs - Boleslav

Hopsa hejsa do Brandejsa, aneb Brandýs nad Labem – Stará Boleslav. Souměstí s jedním z nejdelších názvů v ČR. Pár kilometrů od Prahy, což je na první pohled znát jak na typické pražské zástavbě, tak i provozu. Obě městské části od sebe rozděluje řeka Labe a ke sloučení došlo až v roce 1960. Stará Boleslav patří k nejstarším poutním místům u nás, neboť v desátém století zde byl zavražděn sv. Václav. Brandýs poté vzešel ve známost díky zámku, jež patřil mimo jiné Habsburkům. Za jejich vlády zde často pobývali, včetně císaře Karla I. Ovšem zámek jako takový nejvíce pravděpodobně proslavil až Rudolf II. Ve dvacátém století proběhla konfiskace majetku a jak to je již známo, soudruzi se na stavbě podepsali téměř dokonale. Až okolo roku 2010 se podařilo absolutně minimalizovat škody těchto zásahů a zámek tak pomaličku opět vzkvétá. Nabízí jeden prohlídkový okruh, při naší návštěvě však zavřeno. Jednostopadesát kaček za vstupenku tak necháváme v peněžence. Zámek dříve obklopoval vodní příkop, po kterém jsou zde památky dodnes, jen voda je již minulostí. Původní padací most byl rovněž vyměněn, za modernější kamenný. Příkop je dnes užíván jako předzahrada veřejnosti přístupná zdarma, kde nás trošičku vystrašila černá koza. Těch ve výběhu je pak několik společně s ovečkami, slípkami, kohouty a dvanácti překrásnými pávy. Z koz se nakonec vyklubali pěkní mazlové. Před zámkem se rozprostírá udržovaný park, v jehož jedné části je památník, věnovaný místním obětem obou válek a socialistické zvůli. Trošku děsivé, že jde o jmenný seznam a počet lidí není vůbec krátký. Větší část zabírá, jak již bylo sděleno, udržovaná zeleň a menší, neméně opečovávanou část, pak vyplňuje dětské hřiště s několika moderními hracími prvky. Návštěvníci zámku, parku i města pak mají k dispozici okolo parku několik parkovacích míst. Jen cesta sem není úplně zřetelně značena. Ve městě je pak k vidění několik krásných kostelů, bazilika, kamenný most či barokní pivovar. Je toho tady poměrně dost. Kousek od zámku stojí budova bývalé záložny, dnes spořitelny, s níž sousedí pekárna s každodením čerstvým pečivem, a to ráno, odpoledne, nebo o víkendu. Svačinka výborná.

Všem návštěvníkům pak jednoznačně doporučujeme zajet do 10 km vzdáleného Hlavence. Rozhodně by zde člověk čekal leccos, ale pomník Karla VI.? F.A.Špork, hrabě z Lysé nad Labem se snaží zalíbit císaři, snaží se o jeho přízeň a zvýšení své prestiže a proto jej zve na hon. V roce 1723 se opravdu v místních honitbách císař honu zúčastňuje a tak hrabě Špork pověřuje Matyáše Bernarda Brauna, aby vytesal veliký pomník, který zamýšlí umístit na Karlův most. To mu ale není nakonec umožněno a nezbývá, než pomník nechat postaven zde. Na místě, kde by jej nikdo nečekal a jedná se opravdu o stavbu ojedinělého významu. Šporkova snaha je nakonec tedy marná.

I dnes jsme navštívili opět zajímavá a krásná místa a aby i vy jste taková navštívili postačí jediné, nesedět doma a jít ven.