Lipno - jihočeské moře

Vyrážíme k moři, neuvěřitelné. Hned z kraje to trošku zkrotíme, k moři sice ano, ale tomu jihočeskému. Přesněji tedy k vodní nádrži Lipno. Nejdříve ale jedna pochmurná povinnost.

Z Prahy míříme na jih po dálnici 3, projíždíme i České Budějovice a míříme směr hraniční přechod. U odbočky na Bujanov necháváme auto u hlavní silnice, podél které popocházíme ještě o pár kroků níže. Již z dálky je vidět památník, který svým umístěním pod úrovní silnice není z hlavního tahu vidět. O co že to jde? Zatímco má krásná a sportovně založená manželka je rodilá Ústečanda, já jsem původem z Karlových Varů. A právě tady se změnil život několika lidem, s některými z nichž jsem se znal. Asi stačí připomenout 8. březen 2003 a nehodu autobusu u jihočeských Nažidel. Zmar, bolest a utrpení mnoha rodin. Vzpomínka na děti, několik dospělých a především přátel, jimž zde byl sebrán život, mi do dnešních dní vhání slzy do očí. Na věčnou vzpomínku zapalujeme svíčky a vězte, že nikdy nezapomeneme. Odtud ale za lepšími záležitostmi, dovolená na Lipně.

Vodní nádrž Lipno je nazýváno Jihočeským mořem a právem. V soukromém kempu máme zajištěno ubytování na celý týden, to se bude výletovat. Ale proč tedy moře? Jedná se o největší vodní plochu u nás. Rozloha činí téměř 50 kilometrů čtverečních, nejširší místo měří 5 kilometrů a délka 42 kilometrů. Panečku, to jsou čísla. Po vodní nádrži se můžete projet lodí, slouží k rybolovu i koupání a zároveň je zásobárnou vody. To tedy ty technické věci. Pro nás seveřany je to ráj a asi nejen pro nás. V zimě zde funguje lyžařský areál Kramolín, který je vyhledáván nejen čechy. Dovolená v létě je ale klasika, že ano. A co tady tedy v létě? Tak kromě výše zmíněného můžete z obce Lipno nad Vltavou vyjet autobusem či lanovkou na onen vrch Kramolín a zajít na stezku Korunami stromů. Výhled na Novohradské hory, Českokrumlovsko a především na téměř nekonečnou hladinu Lipna, je božský. Opět něco neuvěřitelného a krásného. Mimo to si děti jistě dostatečně užijí i hřiště Království lesa. Po výstupu na tuhle krásku a opojení se výhledy vřele doporučujeme pěší sestup, kdy se jde příjemným lesem a někde pod půlkou klesání přijdete k bobové dráze. Respektive mají zde dvě a obě jsme vyzkoušeli. Vskutku luxusní zážitek i pro naši bojácnější půlku, kterou tentokráte nejsem já. Obec nabízí několik restaurací různé kuchyně, my však jdeme do kempu Modřín, který je nedaleko. Místní restaurace Modřín je vlastně takový bufík s velmi příjemný personálem a výtečnou kuchyní. Za pár kaček skvělé porce i chuť, jednoznačně doporučujeme. A kuchyň fakt nabízí i normální minutky, ne jen klobásy nebo párek, jak by si mnozí mohli myslet. Jeden z večerů jsme zašli do hotelu s restaurací Loděnice. U vstupu si nás ihned vzal číšník, usadil nás, bohužel tváření se a hraní na hogo fogo dlouho nevydrželo. Dlouhé čekání po usazení na nabídku jídla a pití, ceny přemrštěné, porce dejme tomu, ale chuť za nás propadák. Ale proti gustu žádný..., vždyť to znáte.

Nedaleko leží nejjižnější bod, který jsme také navštívili a i tam se můžete v klidu vypravit. (menu / nej kouty...)

Zajímavým tipem na další pěší výlet v okolí, je nedaleký Frymburk. Malé městečko, k němuž dojdete po stezce pro pěší a cyklisty podél břehu vodní nádrže. Nádherná příroda okolo vás, vodní hladina a malebné náměstí Frymburka v nás vyvolávají obrovský pocit klidu a radosti. I tady zkoušíme ochutnat kuchyni, a to ve Frymburské hospůdce u hlavní silnice. Naprostý luxus, co se jídla a cen týká. Dokonce si dáváme dvě hlavní jídla, nejsme takový žrouti, ale prostě tak nám polechtali chuťové buňky, že musíme ochutnat ještě něco dalšího. Opravdu smekáme před místní kuchyní. Ale to by nebylo, aby nějaké ale nebylo. Zatímco si vás přes den usměvavý personál snad až předchází, dalo by se říci, večer se místo mění v typickou hospodu zejména pro místní a turista je zde téměř překážkou. Večeři zde tedy nedoporučujeme, byť jídlo neztrácí na své lahodnosti, lidé jakoby zde byli úplně jiní. Shrnuto podtrženo, upustíme-li ze svých přání se i dobře navečeřet a necháme místní, ať si mají kam večer zajít na pivo bez všudypřítomných výletníků, Frymburská hospůdka je top podnik. Navštívit zde můžete i muzeum, v zimě pak zde najdete lyžařský areál. Na obě místa se dostanete lehce autobusem, s ohledem na kout země, ve kterém se nacházíme, je vlastní plecháček mnohem lepší. V okolí najdete i poměrně dost cyklotras, takže...

... neseďte doma a pojďte ven...