Chomutovsko

Poněkolikáté se vypravujeme jen kousek, k nám do Ústeckého kraje. Míříme do Chomutova.

Město Chomutov je 21. největším městem ČR, první zmínka pochází ze 13. století. Dnes je oblast Chomutovska známa především těžbou uhlí, která probíhá všude kolem a je hlavním důvodem, proč zrovna sem se moc turistů netáhne. Ale i tady je spousta míst, která za návštěvu vážně stojí. Proto i sem vás zkusíme nalákat. Jako oáza uprostřed pouště je Kamencové jezero. Při pobytu zde, v blízkosti moderního aquaparku, nebo hokejové arény, kde trénuje jeden z chlapců z Nagana, Vláďa Růžička, úplně zapomenete na fakt, že město je obklopeno uhelnými doly. V blízkosti města stojí za návštěvu i skanzen v Březně, které se nachází na cestě k vodní nádrži Nechranice. I zde je letní dovolená naprosto úžasná. My ale navštěvujeme město tentokráte na počátku jara a koupání nás sem netáhne. Hlavním důvodem je jedna ze tří Zoo, která v Ústeckém kraji můžeme navštívit. I když zlí jazykové tvrdí, že lesopark Chomutov není skutečnou Zoo. Ústí n. L. je jednou z nejošklivějších zahrad a čeká jí dlouhá cesta ke zlepšení, Děčín podstatně hezčí, přesto u nás Chomutov vede. Vstupné a parkovné, což je obojí v Ústí přímo tragické, zde potěší. Ceny vskutku za hubičku. Lesopark je, dovolíme si tedy nazvat, menší zoologickou s velkým množstvím druhů zvířat, o které je zde velmi dobře postaráno. Alespoň z pohledu nás návštěvníků. Všude kolem spousta zeleně, tedy když se nelení a okolo se zelení, ale i tak je příroda v lesoparku krásná. Manželku nejvíce uchvátilo Medúzárium, ve kterém jsme přímo žasli. Dcerce se pak velice líbila domácí farma. Spousta oveček, koz a koníků, dokonce máme možnost pohladit si několik mláďátek. Já, zrozen ve znamení býka, obdivuji bizony a zubry. Znáte to, když kráva ke krávě ... No, takového masa pohromadě. V sezoně se tady děti mohou vyřádit v lanovém centru, stepí vás sveze vláček i s komentovaným výkladem. Prostě tady to žije. Celý lesopark máme prošlý za necelých 5 hodin, je patrná výstavba nových pavilónů a zároveň dostatek místa pro další růst, který by si lesopark zasloužil. Několik občerstvení i s WC nabízí klasická jídla za lidové ceny, v sezoně asi trošku přihazují, jako všude jinde. Ale s tím každý návštěvník asi počítá. Jen malinkou výtku máme, u více druhů ve výběhu, popřípadě voliéře, nám u názvů chybí obrázky, všech druhů zvířat neznalý pak pouze dedukujeme, kdo je kdo. Ve finále však i naše dcerka má lesopark velice ráda a vůbec jí nevadí, že zde není lev ani tygr. Prostě kočky zde jsou zastoupeny jen párem rysů, ovšem nádherných. Jednoznačně doporučujeme.

Přepadl nás zcela logicky hlad a v lesoparku nechceme smažák a hranolky, dnes chceme něco víc, něco na max. Přemisťujeme se do města. Parkujeme v samotném centru města. Z náměstí 1. máje pak pokračujeme po Husově náměstí ke staré sportovní hale. Hned za náměstím vcházíme do Mad Cow. Místo, kde nám připraví před našimi zraky ty nejlepší burgery. Vybíráme si z několika druhů, dcerka jde do dětského a podle boulí za ušima jí absolutně chutnal. I my jsme maximálně spokojeni, mega burger, hranolky a Pepsi je přesně to, po čem jsme dnes prahli. Naprostý luxus za skvělou cenu, neváhejte a zkuste sami.

Pokračujeme o kousek dál, na místo, které není poutníky ještě úplně objeveno. Míříme po silnici 13 směrem na Karlovy Vary a kousek za Chomutovem odbočujeme do obce Zelená. Malinkatá obec, rozdělená hlavní tepnou vedoucí z Ústeckého do Karlovarského kraje, bez většího významu. Držíme se směr Vysoká. Bohužel, od hlavní silnice není tento turistický cíl nijak značen a i před koncem obce musím pořádně koukat, abych ukazatel nepřehlédl. Nedostatečné označení je trošku na škodu, ale kdo chce, cíl si jistě najde. Auto necháváme v obci a stoupáme vzhůru po široké lesní pěšině. Jde se příjemně a kdo chce, může si cestu několika způsoby zkrátit. Po chvilce stojíme na Skřivánčím vrchu přímo před ní, kovovou kráskou. Rozhledna s 86 schody, z níž je výhled do krajiny blízké, i té vzdálené. Až tady si uvědomujeme skutečnou realitu zásahu člověka do přírody, hnědouhelné doly máme jako na dlani a zcela jasně vidíme, jakou plochu zabrala společnost těžící uhlí. Jakých gigantických rozměrů pro člověka dosahuje. Neuvěřitelné. To se musí vidět na vlastní oči, proto i sem vás dnes zveme. A pro milovníky historie, nedaleko lze nakouknout do hradu Hasištejna, ale o tom už najdete ve "výletech - Ústecký kraj - Hasištejn..."

Jak vidno, i Ústecký kraj má co nabídnout a není toho zrovna málo. Prostě i tady nacházíme spoustu krásných a lákavých míst, proto neseďte doma a pojďte ven...