Kroměříž

Východní Hanácko, Hanácké Atény, v roce 1997 vyhlášeno nejkrásnějším městem ČR, o rok později je zdejší Arcibiskupský zámek s Květnou a Podzámeckou zahradou zapsán na seznam Unesco. Někteří tuší, že dnešní výprava je do krásné Kroměříže. Z turistického pohledu je zajímavé, že ačkoliv je město již ve Zlínském kraji, na vstup do mnohých památek včetně oné Květné zahrady platí sleva z tzv. "Olomoucké karty". Chytrá kartička na MHD, slevy ze vstupů a jízdenky ČD v Olomouckém kraji a blízkém okolí, které se vyplatí využít při návštěvě více míst a akcí. My ovšem při dovolené skládáme itinerář výletů tak, že by kartička byla dobrá leda na škrábání zamrzlého čelního okna a protože v dubnu již takové mrazy nečekáme, nepořizujeme si ji. A to ani při návštěvě o více jak rok později, tentokráte v měsíci září. Tak tedy hurá do Kroměříže.

V centru města, které je snadno dostupné veřejnou dopravou, na kole i vlastním vozem, které se dá zaparkovat na některém z mnoha parkovišť za mírný poplatek, procházíme několika krásnými uličkami s květinovou výzdobou a mnoha předzahrádkami různých restaurací, cukráren a dalších podniků. Pod Velkým náměstím stojí jeden z několika skvostů města. Arcibiskupský zámek se Sněmovním sálem, který patří k nejkrásnějším v Evropě. Kromě bohaté a krásné výzdoby nám učarovalo 22 lustrů. Naprosto neuvěřitelné. Ale nebudeme prozrazovat kouzla onoho zámku a že jich skýtá mnohem více, protože tento zámek za návštěvu prostě stojí. To dokazuje i láska filmařů, kteří zde natáčeli několik desítek filmů, například Amadeus Miloše Formana nebo Requiem pro panenku Filipa Renče. Odpovídající všem skvostům je ale i cena, a to rovných 250,- za osobu. Pod zámkem pak zcela gratis lze obdivovat zámeckou zahradu, která nepatří mezi nejrozsáhlejší, zato se zde tváří v tvář setkáte se zajíci, veverkami a pávy. Bohužel i s dítky nevychovaných rodičů, která čas od času vběhnou na udržovaný trávník pro zahnání toho či onoho zvířete, za tichého přihlížení svých rodičů. Za nás báječná, po většinu času klidná a pozoruhodná procházka s možností příjemného posezení a odpočinku. Kousek nad zámkem lze na náměstí zajít do Křišťálového bludiště, nebo prošmejdit některé z nepřeberného množství obchůdků v podloubích náměstí a přilehlých uliček. 

Nedaleko odtud a cesta je velmi dobře značena, za návštěvu jednoznačně stojí Květná zahrada. Pokud se sem přemístíte vozem, nezoufejte. Parkovací systém ve městě je dle RZ a tudíž parkovné uhrazené ve městě platí i zde. Musím přiznat, že svým uměním rozpoznat pampelišku, růži či tulipán, nebudu patřit mezi úplné znalce. Samozřejmě poznám ještě i jíné květiny, ale moc jich už nebude. Prostě chlap a kytky. Oproti mě má manželka mi neustále povídá, tohle je to a tamto zase ono, přičemž na konci zase jen vím, že byly kytičky červené, žluté a některé další. Ale jo, pomeranče a citrony jsem poznal, po chvíli. První návštěvu jsme absolvovali v dubnu a moc toho ještě nekvetlo, což mimochodem nezapomněla jedna z návštěvnic vytknout. Slovy paní pokladní: "no jo, od Zlína" uvedla vše na pravou míru. Je pravdou, že celou zemí se nese pověra, že na východ od Zlína se usadili slováci, co byli líní dolézt do Čech. Pověra, no...    ... na každém šprochu ... Za sebe  a čistě bez urážky, za život jsem se s pár lidmi z uvedené oblasti potkal a musím s paní pokladní souhlasit. Nechme toho, každý máme své. Zpět do zahrady. Druhou návštěvu provádíme v září o rok později a výsledek je stejný, ne-li o kousek úchvatnější. Za vstupné 140,- kaček několik zahrad, parků, skleníků, fontán a míst k posezení, připočtěme dvě bludiště a výsledek je nádherný a cenově dostupný výlet. Trošičku škraloup na kráse je posezení v jednom ze skleníků, kde je možno posedět u kávy a zmrzliny. Tyto artefakty se zde pořizují za zbytečně vyšší ceny, což poměrně dost návštěvníků odrazuje. 

Závěrem, město Kroměříž je opravdu živé a turisticky zajímavé místo. Připočteme-li do neúplného výčtu zajímavostí každoroční Mezinárodní festival vojenských dechových hudeb, jsme naprosto unešeni a snad tedy můžeme poradit, neseďte doma a pojďte ven.