Napajedla

Pro nás a stejně tak i mnohé jde o město, jež nebylo v podvědomí ničím zajímavé. Opak je ovšem pravdou a proto se sem vydáváme. Centrum města již leží mimo hlavní tah ze Zlína do Uherského Hradiště, popřípadě naopak, chcete-li. I přes to tudy ale dost aut proudí a tak se klidu moc nedočkáváme. Přejděme ke slávě města, ke které jednoznačně patří výroba hraček. Tedy těch, které zná naše generace především. Název Fatra se zcela jistě vybaví mnohým dospělým střední a starší generace, pro mladé tedy brontosaurům a vykouzlí potutelný úsměv při vzpomínce na tu či onu naší nejoblíbenější. Navštívit tak lze muzeum, věnované právě tomuto výrobci a především výrobkům. Vrací nás to zase do dětských let a líbí se nám nejenom hračky jako takové, ale i interaktivní obsah. Trošičku nás mrzí, že zde není vystaveno vše, co se v podniku vyrábělo, ale jde jen o jakýsi průřez plodnými lety závodu, přesto nám to ty naše dušičky pohladilo.

Město skýtá ne jeden, ale rovnou dva zámky. Starý na náměstí a nový. Ten první jmenovaný, tedy Starý nechal v 17. století postavit rod Rottalů. Za nedlouho však přestal vyhovovat nárokům rodu a tak došlo ke stavbě nového zámku. Bohužel nebo bohudík, to necháme na každém, je dnes Starý zámek stojící na náměstí v soukromých rukou a slouží výhradně jako hotel. Nenabízí tedy žádné prohlídkové okruhy. Nově postavený zámek v 18. století je dle návrhu F. A. Grimma, jehož dílo můžeme vidět i na zámku ve Vizovicích a na další řadě známých míst. Můžeme vypíchout třeba i Bystřici pod Hostýnem nebo Drnholecký chrám. Jeho tvorba se vyznačuje především důrazem na interiér a tak jsme zde okouzleni velkorysostí vnitřních prostor. Mezi pozoruhodné patří jednoznačně zrcadlový kruhový sál, ve kterém se přijímali hosté. Krásný je i přilehlý anglický park či francouzská zahrada, ale samozřejmě toho nabízí mnohem více.

V posledních dnech se však do podvědomí zapsala Napajedla díky hřebčínu, který patří mezi nejstarší v naší republice a je vyhlášený chovem anglických plnokrevníků. Ten byl založen Aristidem Baltazzim v roce 1882. Bohužel dnešní majitel má trošku jiné plány a tak se strhla petiční akce pro záchranu hřebčína, který k naší historii jednoznačně patří. Také jsme se přidali, i když otázka mnohých zní, zda chceme opravdu zachovávat vše z naší historie, nebo zda budovat nové a moderní, které k současné době patří. Nechť si odpoví každý sám. Rozhodně ale neseďte doma a pojďte ven, i Napajedla za návštěvu prostě stojí.