Pernink, Abertamy a okolí

A opět naše kroky v létě vedly kam jinam, než do Krušných hor. Jde o naši srdeční záležitost a stále máme pocit, že jde o nevyčerpatelnou studnici turistických cílů, které nás nepřestávají překvapovat. 

Prvním místem je obec Pernink na Karlovarsku. Pravděpodobně jste o Perninku slyšeli v souvislosti s železničním neštěstím v roce 2020, jež se do historie zapsalo jako jedno z nejhorších. V době tragédie jsme byli nedaleko a tak jsme zde byli zapálit svíčku a pronést krátkou modlitbičku. Stejně tak dnes, o dva roky později, na druhé nejvýše položené železniční stanici v ČR zapalujeme svíčku. Je čas ale na příjemnější místa. Nedaleko se nachází Horní Blatná s rozhlednou a hojně navštěvovanými Vlčími jámami, Boží Dar a Klínovec, nebo Potůčky. Ale za návštěvu určitě stojí rašeliniště Pernink, které se jeví jako menší, zato nabízí jedinečný pohled na měnící se krajinu dle ročního období, teplot, ale především spodních vulkánů a usedlin. Pohled na modré nebe odrážející se na hladině rašeliniště je překrásný, celý areál je pěkně udržovaný a pro spoustu lidí místo k odpočinku, ač zrovna zde by jste to nečekali. V okolí Perninku stojí za nakouknutí také krásné a hluboké lesy, které protíná Krušnohorský Semmering, tedy trať spojující Karlovy Vary s německým Johanngeorgenstadtem. Nedaleko stanice Pernink a místem tragické srážky vlaků se nachází zajímavá stavba, viadukt z roku 1898.

Pokračujeme o kousek dál a už jsme v městečku Abertamy. Tohle místo budou spíše znát pamětníci, jelikož Abertamy byly věhlasné po celém světě díky výrobě rukavic a rukaviček. Již delší dobu však bohužel továrna chátrá a na slavnou výrobu nikdo nenavázal. Zavzpomínat a obdivovat už tak můžeme jen rukavičky v místním muzeu, ve kterém pracuje velmi příjemná paní, jež vám o historii poví mnohé. Nedaleko ve směru k Jáchymovu, nevynechejte vrch Plešivec, na kterém stojí za návštěvu stezka Krušnohorských pověstí (o které píšeme v KV kraj - Jáchymov a Krušné...), vyhlídka u přístřešku Švýcárna a rozhledna na samotném Plešivci. Součástí města Abertamy je osada Hřebečná. Dříve sem zajížděl autobus, dnes již pouze pěšky, popřípadě vlastním vozem. Hornické minimuzeum přímo vybízí k návštěvě stejně, jako několik bývalých dolů. Krušné hory byly bohaté na uran, cín, stříbro a několik dalších nerostů, ale navštívili jsme lom, který sem moc nezapadá. To se nám potvrzuje i na místě, jelikož jde o jeden jediný čedičový lom široko daleko. Dočítáme se, jak vznikl, kdy a do kdy se tady těžilo, nebo kde se čedič odtud použil. 

Ale naše kroky odtud pokračují ještě o kousek dál. Rýžovna. Své jméno osada, jež dnes spadá pod správu Božího Daru, dostala od rýžování zlata. Říčka Černá a její přítoky byly údajně bohaté právě na zrnka tohoto kovu, do dnešních dnů lze tak při některých kulturních akcích zkusit štěstí a nějaké to zlaté zrnko si vyrýžovat. O zlatě samotném a získávání jej se vše podstatné dozvíte na naučné stezce Blatenský příkop. Stačí jen bedlivě sledovat a naslouchat. Nedaleko čedičového lomu se nachází vzpomínkové místo u bývalého kostela, který vévodil obci o sedmi desítkách stavení. Jako na mnoha jiných místech v příhraničí i tady vzala válka za své a dnes zde stojí pouhá desetina. Nachází se tady vyhlášená a turisty hojně navštěvovaná restaurace, Abertamská sýrárna, nebo místní pivovar sídlící v bývalé škole. Příroda je v okolí nádherná a historie místa dechberoucí. Na každém kroku nás doprovází vzpomínky minulosti těchto míst. Dnešní výlet tak byl nejen krásný, ale i velmi silný. Zažít něco takového chce jen jedno, nesedět doma a jít ven.