Velehrad-Modrá

Velehrad, známé to poutní místo na jižní Moravě, kousíček od Uherského Hradiště. Místo, na němž stojí nádherný cisterciácký klášter. Místo, které navštívil i papež Jan Pavel II. A místo, které by i největší bezvěrec měl navštívit. No a tak jsem tady. Rozsáhlý komplex, který je do dnešních dní plně funkční, nás naprosto očaroval. Místo je ztotožňováno s centrem Velké Moravy – Veligradem. Cesta je dobře značená jak pro motoristy tak cyklisty, jen ti první jmenovaní mají parkování za rovných 50 kaček. Výhodou je, že za uvedenou cenu je parkování na celý den a platí i pro nedaleký archeoskanzen. U parkoviště vybízí k posezení několik bufetů, kdy nás láká klobáska. Cena necelých sto korun a ve výsledku to, že se jedná o jednu nohu trampského cigára, tedy lepšího párku, nám chuť rozhodně zahání.

V nedaleké Modré, kde tedy platí parkovací lístek, jak již bylo sděleno, se nachází a k návštěvě vybízí Archeoskanzen. V rozsáhlém areálu je a postupně se renovuje sídliště z 9. století s přehlídkou nejen staveb samotných, ale i lidových řemesel a života, jako takového. Za příznivé vstupné je opravdu k vidění dosti zajímavého, i když nám se více líbil skanzen ve Strážnici. K místnímu však je připojena expozice s názvem Živá voda, kde mimo okruhu kolem výběhu praturů se dozvíte leccos o vodě a životě v ní i s ní a v podvodním tunelu máte možnost pozorovat život a chování nejen ryb, ale i dalších obyvatel sladkých vod. Jen vodník se před námi schovával.

A pokud zde již budete, zavítal bych do nedalekého Jalubí. Autem je to kousek, na kole či pěšky ještě blíže. Nad obcí stával původní Smolkův větrák, neboli větrný mlýn, který dosahoval úctyhodných 8 metrů výšky. Vydržel několik desítek, či snad stovek let, až bomba za světové války udělala pomyslnou tečku za existencí mlýna. Na stejném místě však byla o několik let postavena replika, i když menší, která se po předchozí domluvě dá prohlédnout i zevnitř s náležitým komentářem.

Na malém kousíčku naší zemičky jsme našli zase dost zajímavých, poutavých a krásných míst, která určitě i pro vás skýtají mnoho zajímavých informací a prožitků.

Tak snad už jen neseďte doma a pojďte ven.