Karlovarské okolí
Pojďme společně probádat místa, která turisty lákají podstatně méně, než centrum města, ačkoliv pozornost si zaslouží mnohem větší.
Karlovy Vary, město lázním zaslíbené, pořádající každoročně Mezinárodní filmový festival, místo výroby Becherovky a oplatek, sklárna Moser, vřídlo a prameny. To všichni známe, ale pojďme se podívat na místa, která jsou stejně, ba dokonce ještě více unikátní, než samotná kolonáda s léčivými prameny.
Vánoční dům. A začneme pěkně z ostra. Jediný dům takového druhu v Evropě, zároveň jedinečný. A nehledejme žádnou moderní budovu, naopak. Původní tvrz ze 16. až 17. století, přestavěnou na lovecký zámeček, mnozí Karlovaráci znají spíše jako místo pořádání diskoték v divokých 90. letech. Dnes zde své umístění našly vánoce. Celoročně otevřené muzeum, ve kterém je možné vše, co vidíte zakoupit, představuje nekonečné množství ozdob, barev, figurek a nevíme, čeho všeho, co k vánocům neodmyslitelně patří. Přiznávám, že prvotní nadšení mé milované manželky z výletu do těchto míst jsem nesdílel a bral jsem jej jako nutné zlo. Ale po prvních krocích jsem obrátil, byl jsem rád, že jsme sem zajeli a rádi se do Vánočního domu vracíme. Prodejní expozice se různě mění a nutno dodat, že jestliže na nás vánoční atmosféra dýchla při návštěvě v létě, v předvánočním čase šlo o naprostou pohádku. Ale nejen dospěláci, ale i děti si zde přijdou na své. Vánoční dům v městské čtvrti Doubí, kam se dostanete autem, na kole, či městskou dopravou, ukrývá ještě jeden poklad. Největší sbírku medvědů a medvídků na světě. Tahle výstava už prodejní není, naopak nepotřebného méďu jim můžete donést a vězte, že budou tuze rádi. Jednoho jim věnovala například Lucie Bílá. Je jich tady, jen si do nich lehnout. Zabírají několik místností a počet již převyšuje patnáct tisíc. Výlet sem je naprostou pastvou pro oči i duši.
O něco výše se nachází místo zvané Linhart. Tedy buďme přesní, sv. Linhart. Původně zde byla jakási zájezdní restaurace, dnes jde spíše o relaxační místo s množstvím vyžití pro rodiče s dětmi, kde mimo jiné můžeme pozorovat zvěř v oboře, nebo se zajít podívat na zříceninu původního kostela, jež zde stával. Toto místo je zároveň jednou z bran do městských lesů, kterými vede nespočet vycházkových tras, doplněných o lavičky a altánky. Návštěvou tohoto krásného místa rozhodně nic nezkazíme.
Nechceme-li se vydávat do lesů městských, šumu města a raději bychom se pěkně prošli, vydejme se na opačnou stranu. Západně od Vánočního domu, u řeky Ohře vede naučná stezka Svatošské skály. Název je podle skal, které se tyčí nad řekou. Legenda vypráví o tom, že se jedná o zkamenělé svatebčany a skutečně to tak vypadá. Celou legendu si zde může přečíst úplně každý a tají se při ní dech. Naučná stezka vede přes houpací most, tedy lávku zavěšenou na lanech, kterou i přes jasný zákaz stejně téměř každý alespoň trošku zhoupne. Inu proto také houpací. Stezka nás dále zavede ke štole Benátčanů, tedy místu, kde se těžila železná ruda. Cesta je trošku krkolomná a bohužel štola nepřístupná. Příjemnou procházkou v délce několika kilometrů, nenáročným lesním terénem, za doprovodu šumění řeky Ohře, se dá krásně dojít až do Lokte, kde se před námi zjevil mohutný a krásný hrad. O něm ale už v jiném článku našeho menu.
I takovou tvář mají Karlovy Vary a rozhodně nemá smysl ji skrývat. Za nás ba právě naopak takové místa by člověk navštívit měl, protože jsou krásná. Proto neseďte doma a pojďte ven.