Ploskovice, Zubrnice, Bukovka

Dnešní výlet za krásnou přírodou, tajemnem a historií začneme u posledně jmenované, tedy Bukovky. Buková hora se tyčí nad Zubrnicemi do výšky 683 metrů nad mořem, což není nijak oslnivé, ale své prvenství má. Je na ní postaven betonový vysílač, a to rovnou ten nejvyšší betonový v naší republice. Měří 223 metrů a tak se řadí mezi vůbec nejvyšší vysílače u nás. Za vysílačem ale asi ne každý poběží, přesto sem vede hned několik turisticky značených cest. No bodejť ne, Humboldtova vyhlídka, pojmenována po německém přírodovědci, dává prostor z přiměřené výšky vidět nejen Labskou kotlinu, ale město Ústí nad Labem a Krušné hory nad ním, včetně například Komáří vížky. K místu se lze přiblížit i vozem, to pro pořádek. I naše tehdy ještě malá dcerka věkem, nikoliv výškou, je nadšena. Místo je tu a tam prošpikováno propadlinami a jeskyněmi, na což upozorňují turistické cedule a scházet z cesty by se nemuselo úplně vyplatit. Jednou z několika jeskyní je ledová, tedy ve které celoročně má zůstávat led. K ní se ale dostalo naše ohebné dítko. V blízkém okolí se nachází pozůstatky dnes již zaniklých obcí a štol. Život zde byl asi doopravdy krušný, leč čilý. To ale před válkou asi na mnoha místech a právě ona válka mnohá místa nejen změnila, ale také vymazala z map. Dnes si tak můžeme jen domýšlet, jaký byl asi život ve Velkých Stínkách a dalších. Ono ani v dnes stále stojících vsích okolo není bůhví jak živo. Rozhodně Bukovka je místem, kde se ponuro a tajemno střetává s krásou a klidem.

O pár kilometrů níže se nachází Zubrnice. Jde o poměrně zajímavé místo. Jednak je zde nádherný skanzen, jehož součástí je nejen kostel sv. Máří Magdalény a Národní škola, ale skýtá i zemědělské usedlosti, dřevěnou obecní studnu, kupecký krám, či rychtu z loubí, ve které si lze zakoupit vstupenky do tohoto skvostu. Dále je potřeba zmínit, že se zde bez ohledu na malou ves, nacházejí hned dvě muzea. Jedno je věnováno elektrotechnice, to druhé a známější pak železnici. Zubrnická museální železnice, jak je spolek nazýván, představuje v budově nádraží dobovou dopravní kancelář, mají zde expozici drezín, zabezpečovacího zařízení, ukázku a vysvětlení nejrůznějších světel na železnici a k tomu všemu se lze historickým vláčkem dopravit z Ústí nad Labem od dubna do října, o víkendech a svátcích. Konkrétně ze stanice Střekov. A u této trati ještě zůstaňme a vraťme se kousek v čase do dob, kdy okolo Bukovky bylo živo. Trať vedla až do města Úštěk a při cestě autem mezi Zubrnicemi a právě Úštěkem, je těleso železnice na mnoha místech patrné. Dokonce jsou do dnešních dní jasně rozpoznatelné některé přejezdy. Bohužel nejen zánik vesnic, ale i konec a zrušení tratě právě mezi jmenovanou obcí a městem, byl jedním z důvodů odchodu obyvatel. A právě tento spolek se prosazuje a podílí na obnově této krásné trati. My můžeme přispět a držet palce. A k tomu všemu se v uvedeném termínu, tedy duben až říjen, o víkendech a svátcích, můžeme ze Zubrnic do Úštěka do doby, než pojede vláček, svézt historickým autobusem RTO, který zde pravidelně jezdí. Takže Zubrnice žijí.

Konec dnešního výletování bude opět v historickém duchu. Možná někteří vědí, kde se natáčel Amadeus, seriál První Republika, pohádka Princ a večernice a mnohé další. Já vůbec a až tady na místě, o kterém jsem ani nevěděl, zjišťuji, jak krásné exteriéry a interiéry zámek v Ploskovicích nabízí. Jako první mě praštilo do očí lidové parkovné i vstupné a množství pávů, volně se pohybujících v zahradě. Děti, včetně naší dcery běhají a hledají paví brka na památku a nacházejí. Napočítali jsme pávů nejdříve osm, pak dvanáct ale ke konečnému číslu jsme se nedobrali. Bílé i barevné ptactvo, pyšně se nesoucí parkem, předestřelo asi 70 minut trvající krásnou a poutavou prohlídku zámku. Interiéry letního barokního sídla od architekta Dientzenhofera jsou zdobeny malbami Josefa Navrátila. Zámek je v péči Národního památkového ústavu, což je na leckterém místě patrné. Přesto můžeme toto místo taktéž označit za krásné.

Zahnat hlad je možné hned naproti vstupu do zámecké zahrady v restauraci U zámku. Nejspíše jde o bývalou Jednotu, přesto posezení je příjemné, vaří skvěle a jednoznačně šlo o skvělou tečku dnešního krásného dne. Jen pozor, platba pouze v hotovosti. Tak co, vy ještě sedíte doma? Neseďte a pojďte ven.