brána Šumavy

Jižní Čechy jsou krásné a pro nás turisty doslova jako magnet. Tedy jak které, Pražáci raději Jižní Moravu, kde jako ti správní degustátoři ochutnají 27 druhů vín, takže se vykropí jako konve, čímž dostojí své pověsti všude mimo Prahu. Jižní Čechy ve spojitosti se Šumavou je nezapomenutelnost sama o sobě. 

Jestli hledáte takové spojení, nebo jen cestujete po Jižních Čechách, zajeďte do Prachatic. Druhé nejmenši okresní město v ČR, kde na vás čeká historické centrum s branami, jež sloužily doslova jako vstup do Šumavských hvozdů, Latrán zelení oplývající, avšak turisty toto město trošku opomíjeno, zdá se. Přesto zde minulost dýchá na každém kroku a historie centra, které je již od roku 1981 městskou památkovou rezervací. Prachatice leží na tzv. "solné stezce", tedy hlavním tahu v přepravě soli, moderně řečeno. Je zde mnoho a mnoho zajímavého, nejen architektonicky myšleno. V domnění, že se matka zbavuje svého dítěte, nabídl jsem se k jeho odebrání a péči, leč nebylo vyslyšeno mé pomoci. Samozřejmě se jednalo o sousoší z kamene a nedopouštěl jsem se ničeho nelegálního. 

Po skouknutí Prachatic popojeďte jen kousek po silnici 141, ze které odbočte na 145. Po chvilce se ocitnete v Husinci. Tedy ne v nějakém kurníku pro husy, nýbrž rodišti Jana Husa. Asi je zbytečné psát, jak a kdy zemřel a kdo dokonce byl. Pokud něco z toho nevíte, doplňte si mezery v dějepisu u strýčka goo... Ale ještě k těm husám. Město Husinec nemá své jméno po mistru Janu Husovi, ale právě od hus zde chovaných, tedy i mistr Jan je pojmenován právě po tomto "zpěvném ptáku", což trošičku zlehčuje pohled na onu historickou postavu. V jejím rodném domě pak navštivte muzeum mistra Jana Husa. Jen pro zajímavost, z tohoto malebného městečka pocházel i herec Jaroslav Mareš (1921 - 2003), jež ztvárnil několik divadelních i filmových rolí. A z větší historie, ve 14. století zde byl postaven hrad Hus, ovšem od počátku byl jeho osud hodně nakloněn, až byl nakonec vypálen a rozbourán. Nedožil se tak více jak sta let.

K Prachaticím se jako brána, nebo jakýsi vstup na Šumavu, dá považovat město Vimperk. Pokud sem jedete v létě, dýchne na vás atmosféra italského letoviska. V centru města balkóny obaleny muškáty, trávníky lemované barevnými květinami, opravené fasády domů a nad nimi se tyčící hrad. Další z měst na Solné, respektive zlaté stezce, jež prosperovalo právě díky přepravě soli, a to až do 17. století, kdy tuto cestu Ferdinand II zakázal a tím začaly prosperovat České Budějovice, do kterých se obchod přestěhoval. Město je dostupné z hlavní silnice 4 z Prahy do Passova, stejně tak vlakem a autobusem z několika měst včetně Českých Budějovic nebo Prahy. Rozhodně tato města za návštěvu stojí, určitě i s dětmi a spojení s okolní Šumavskou přírodou je, jak by jsme to nazvali? Prostě nezapomenutelnost sama...

... tak už jen neseďte doma a pojďte ven...