Kašperské Hory, Kašperk
Jedním z mnoha taháků Plzeňského kraje bude bezpochyby trio hradů v blízkosti Šumavy a jejích hvozdů. Rabí a Velhartice jsme již navštívili, stejně tak nedaleké město Sušice. To leží uprostřed tohoto krásného trojúhelníku. Dnes se tedy vydáváme do posledního místa, na hrad Kašperk.
Kašperské Hory neleží na žádném krkolomném pohoří, jak by název mohl napovídat. Cesta ze Sušice ať autem, na kole, či veřejnou dopravou není nijak složitá. Městečko je krásně opravené, respektive centrum a mnozí jej budou znát ze seriálu "Policie Modrava". Právě policejní stanice v Kašperkách, jak se tomu tady lidově říká, byla onou stanicí ze seriálu. Při natáčení jedné ze sérií jsme zde byli také my, neplánovaně. Přesto díky tomu jsme měli možnost chvíli pozorovat cvrkot filmového štábu, herců a všeho možného kolem. Dokonce jsme s panem Satoranským, tedy předním českým hercem, prohodili několik vlídných slov a pro můj objektiv zapózoval s mou milovanou manželkou. Ale vraťme se ještě na okamžik k názvu. Proč vlastně Hory? Ve výšce okolo 750 metrů nad mořem to přeci jen nějaký kopec bude, ale především proto, že se zde už snad od 13. století kutalo jedna radost, a to i přes ne zcela přístupnou oblast. Dokonce sem zamířili zkušení těžaři a když se někde kutá a doluje, musí se jednat jednoznačně o hory. Do 16. století se tak osada jmenovala Bohatá skála, až v uvedeném století se město přejmenovává na Kašperské Hory. V té době totiž na dohled od města stojí hrad Kašperk, který zde nechal postavit kdo? Ano, Karel IV. Pokud vás napadl někdo jiný, pak vězte, že také tady ten náš Karlík úřadoval. A bodejť ne, netěžilo se zde nic jiného, než zlato. Dnes již po zlatokopech zůstal jen skanzen v podobě úpravny zlata a samovolné kutání nebude, co bývalo. Také můžeme obdivovat několik kostelů, kamenný pranýř a další zajímavosti. Po poměrně krátké prohlídce pojďme za jiným pokladem, konkrétně za již zmíněným hradem.
Kašperk, nepřehlédnutelná a neodmyslitelná dominanta města a širého okolí. K tomu je dobré popojeti o kilometr či dva dále, k osadě České Domky - Žlíbek. Zde se pro motoristy nachází placené parkoviště, za nás ovšem zdarma. Cedule uvádí částku 60,- na den, o aktuálnosti nemáme ponětí. Co ale víme, že automat vrací i na bankovky, platba kartou občas není možná. Ale tato informace je v módu - jedna paní povídala. Pro nemotoristy i sem zajíždí autobusové linky, ovšem i tady pozor. Počet všech spojů se dá spočítat na prstech jedné ruky, druhá vám zbyde na spoje zpět. Dokonce se výsledku doberou i ti, kteří měli co dočinění s cirkulárkou. No prostě, my jsme napočítali čtyři autobusy za den sem a stejný počet zpět. A o víkendu ještě o jeden méně. Odtud vede asi 1,5 kilometru dobře značená cesta k hradu. Cestou lze zajít ke zřícenině Bašty Pustý Hrádek. Přístupný je nonstop. Oproti tomu samotný hrad Kašperk se jednoznačně řídí otevírací dobou. Jedná se o nejvýše položený hrad v Čechách a návštěvníkům nabízí pohled na krásnou Šumavu, ale i na údolí říčky Otavy, do které se nedaleko vlévá překrásná říčka Vydra. Hrad nabízí dva okruhy. Jeden je zajímavější, než druhý. 1. okruh bez průvodce nabízí prohlídku parkánu a purkrabství, s výstupem na východní věž. Cena prohlídky je 120 korun, nebo alespoň byla a průvodce vás stejně nemine. 2. okruh, mnohem zajímavější, i když bychom polemizovali, zavede všechny návštěvníky do útrob a k vidění kromě výstavy erbů, je opravdu mnohé. Zde je cena 160 korun, ovšem za tuto cenu je k vidění opravdu mnoho. Zda je možné na oba okruhy získat zvýhodněné vstupné nevíme, neboť nás tato myšlenka při návštěvě nenapadla. Více nebudeme prozrazovat, co naopak povědět musíme je to, že jako Rabí a Velhartice, i Kašperk je naprosto fantastickým místem, které jsme si zamilovali. Všem proto vřele doporučujeme sem zavítat.
A proto neseďte doma a pojďte ven. Je tam totiž krááááásně.