Hazmburk a nedaleko

Hrad Hazmburk není možný přehlédnout. Je dominantou Lovosicka, viditelnou nejen z dálnice D8. Láká nás jednodenní výlet, tak kam jinam, než zrovinka sem. Místo není o víkendech lehce dosažitelné veřejnou dopravou, což si obecní úřad, jež se o prostory pod hradem stará, uvědomuje. Parkovné 100,- za den, i když zde strávíte pouze několik hodin, je trošičku trapné. Ale inu, co naplat. Na hrad chceme a tak i když bych dotyčnému řekl pár nelichotivých slov o jeho prudké inteligenci, nezbývá než cvakat a po žluté se vydat vzhůru. Rodiče s kočárky mají přístup z parkoviště druhou stranou po červené. Těsně pod hradem se obě stezky opět setkají a do cíle tak dorážejí všichni stejně. Stoupání není nijak dramatické a až na jeden těžší, ale krátký úsek, se nám jde dobře. Již na první pohled se do hradu penízky sypou a tak i asi odpouštím to parkovné. Velmi příjemná paní nám prodává vstupenky, osoba za 140,-, což je poměrně na stav hradu přijatelné. Otevřeno v sezoně, tj. duben až říjen, ovšem za pěkného počasí i mimo ni. Najde se pár a teď se omlouváme za ten výraz, debilů, kteří mají potřebu sem vyšplhat za nepřízně počasí a přelézt bránu jen pro ten pocit, že zde byli a dostali se sem zdarma. Bohužel pro ně a další imbecilně smýšlející, hrad je osazen kamerovým systémem i se záznamem zvuku a všichni to mají již sečteno. A nechť děkují za 21. století, i když vidina třeba useknutých rukou by je od takové krávoviny možná i odvedla. Věže se rozlišují na bílou a černou. Bílá, vysoká 25 metrů stojí naproti té černé, jež je ještě o jeden metr vyšší. Většině lidí je u bílé těžko a u černé vnímají jakési pozitivní vlny, což je divné. Právě v té černé, která je v současné době v rekonstrukci, byla po dobu fungování hradu hladomorna. Nejen ze samotného hradu, ale právě z Bílé věže, na níž vede okolo 140 schodů, je nádherný výhled na Krušné hory, České středohoří, nebo zříceniny hradů Oltářík a Košťál. Jen pozor o posledním prázdninovém víkendu. Slétají se sem bílé paní, ty hodné, i ty zlé. A pozor ještě na jednu legendu. Nacházela se zde čertova díra, díky které se páni pekelní dostávali mezi nás. A co peklo schvátí, už nikdy nenavrátí. Údajně ze samého strachu, byla díra zasypána. Ale kdo ví...

Pár kilometrů od hradu Hazmburk leží nenápadná obec Zichovec. Je možné zde posedět u rybníka jen za zpěvu ptáků, ovšem pravý relax spočívá v čerpání energie. Jen pozor, na někoho působí pozitivně, na někoho negativně. Zichovecký Kromlech, tedy okrouhlé seskupení kamenů, má prý čarovnou moc a proto s mou milovanou manželkou vstupujeme a cítíme, jak na nás působí samo pozitivno. Údajně se jedná o místo s jednou z nejsilnějších energií. Přijeďte a vyzkoušejte, čáry a magie jsou kolem nás.

Ještě o kousek dál leží malinkatá obec Líský. Slovo malinkatá slibuje, že i tady bude výtečné spojení veřejnou dopravou a je tomu tak. Samozřejmě ironicky myšleno. I když, pokud se spokojíte s několika autobusovými spoji z nádraží Veleslavín v Praze, je dopravní spojení naprosto ideální. Zde jsou ale hned dva cíle, které za návštěvu stojí, a to i bez placení parkovného. Studánka Královka. "Voda v ní nevyschne, dokud v Čechách bude Čech". A prozatím ještě nevyschla, což je dobré. Ideální místo na klidnou procházku. Poté stoupáme obcí, zpočátku je kopec prudší, ale brzy se zmírňuje a za nedlouho jsme na poli nad vsí a už nás vítá. Rozhledna Líský, z okolí málo viditelná a přesto na tak nepřehlédnutelném místě. Ocelová věž, z níž se nám opět rozprostírá široké okolí, na čež musíme opět reagovat slovy: "země Česká, ráj to na pohled". Neseďte doma a pojďte ven se přesvědčit, že odkudkoliv koukneme právě na tu naši zemičku, stále je nad čím plesat.