Praha stověžatá

Naše výlety se nemůžou a nebudou vyhýbat ani takovým městům, jako je Praha. Ano, zcela bez pochyby vás první napadne hrad, Petřín a Václavák. A nejste daleko od pravdy. Nutno říci, že je v Praze spousta míst, která by jsme vidět měli a pak, která za to stojí. Pár jsme jich během našeho výletu navštívili a můžeme konstatovat, že i ta naše matička stověžatá má co do sebe. Velkým překvapením pro nás byl ten fakt, že se najde ještě hodně lidí, kteří v Praze nebyli. Tak se do toho pustíme a nemůžeme začít nikde jinde, než u zvířátek.

Zoologická zahrada v Praze Troji je jednou z nejkrásnějších Zoo u nás. Na tom se asi mnozí shodneme, zároveň je velmi rozsáhlá prostorem, i expozicemi. Naposledy jsem zde byl coby dítko a má manželka ještě nikdy, oba dva jsme byli unešeni úplně stejně. Lední medvěd, kočkovité šelmy, sloni, žirafy a mnozí a mnozí další zástupci zvířecí říše, o které je viditelně velmi dobře postaráno a chovatelé zde mají ke svým svěřencům očividně velmi přátelský vztah. Zejména u medvědů, vlků a dalších šelem je to ohromující. Zoo Praha je výlet opravdu na celý den a veřte, že budete unaveni více, než malí capartíci. Zkuste nevynechat blízkou botanickou zahradu, kde si na své přijdou převážně ženy, ale i ostatní milovníci flóry.

Kam jinam se vydat v Praze, než na Karlův most, jež nechal Karel IV. vystavět v roce 1348 z malty a vajec. Alespoň dle legendy, která se poté objevila i v pohádce Princové jsou na draka. Odtud je směr jasný, Pražský hrad, který při troše štěstí je možné vidět i zevnitř. Alespoň jeho část, Katedrála sv. Víta, jednotlivá nádvoří hradu, ale i pravidelná a honosná výměna stráží. Prostě báječná podívaná, včetně zahrad.

Co ale považujeme za povinnost, je návštěva Petřína. Rozhledna nabízí přímo skvostný výhled, její důmyslné provedení, díky kterému se není možné potkat s protichodci, park pro zamilované a lanovka jsou cíle, které by měl opravdu navštívit každý čech alespoň jednou za život. Věhlasné zrcadlové bludiště neztrácí na své slávě ani lesku, stejně tak starý kolotoč, který udělá radost nejen dětem. Okamžitě se nám vrátily vzpomínky na dětství a nejraději by jsme se svezli také. 

Samozřejmě můžete navštívit Národní technické muzeum, Národní divadlo, Národní muzeum, Žižkov a další, naše kroky míří na Václavák. Foto u sv. Václava na koni a? V dolní části náměstí, respektive poblíž, navštěvujeme největší hračkárnu. Přechází nás zrak, vracíme se do dětství, z čehož nás vytrhává dcera s žádostí o koupi toho a tamtoho, což nás vrací do tvrdé reality. Honem do patra. Tam totiž láká návštěvníky Motýlí dům, což je naším hlavním cílem v této budově. Zlatá hračkárna ovšem, místnost s létajícími krasavci zeje prázdnotou, tedy téměř, motýlů pár k vidění je, vstupné dražší oproti Karlovým Varům, kde se nachází také takový podnik a kdo byl právě ve zmiňovaných Karlových Varech, je tady v Praze zklamán. Ale necháme na každém, ať si obrázek utvoří dle svého.

Taktéž poblíž Václaváku navštěvujeme Muzeum iluzí Pavla Kožíška. Pokud se budeme bavit o 3D muzeu, to v Českém Krumlově je, nebo v době našich výprav bylo, bezkonkurenční. Jenže tohle muzeum známého kouzelníka Pavla Kožíška, kterého lze na místě osobně potkat, je postaveno na iluzích více, než na 3D efektech. Tudíž bych tyto dvě zřízení nesrovnával. Iluze jsou perfektní a dobře vymyšlené, na některých místech sám mistr čar a kouzel, tedy stále pan Kožíšek přátelé, Harryho Pottera sem ještě nikdo nepozval, návštěvníkům poradil, aby efekt byl dokonalý. Vstupné přijatelné, ve výsledku vlastně rozhodně nelitujeme. 

Co se jídla týká, jak již bylo zmíněno, jedeme s dcerkou, takže nějaká dobrá restaurace nebude. Zase jen fast foodový mekáč, parkování ale nabízí mnoho možností. Na okrajích hlavního města jsou záchytná parkoviště v blízkosti MHD. Že jsme se zbláznili? Nebojte, vůbec ne. Protože nehodláme řešit parkovací zóny, kterých v Praze přibývá, jedeme do nákupáku na Anděl a parkování na 5 hodin zdarma vše vyřeší. Jen u té Zoo necháváme auto na záchytném parkovišti hned za sjezdem před tunely, odkud k Zoo jezdí poměrně často autobus zdarma. Parkoviště blíže k zahradě je permanentně obsazeno, vypadá to, že i v noci a než se někde rozčilovat a otáčet, volíme pohodlnější variantu. Celkově byl tenhle dvoudenní výlet velmi povedený, cenově přijatelné ubytování se v blízkosti Prahy také dá sehnat, pokud nejste zrovna z pozakopce. Peněz nás to na Prahu stálo tak akorát, prostě stačí nesedět doma a jít ven.