Okolo Hradce

Okolo Hradce v malé …

… zahrádce, dalo by se zazpívati a na mnoha místech jsme si tak i připadali. Ačkoliv se ne každý cíl úplně vydařil, můžeme jednoznačně říci, že se jednalo o krásně strávený výlet plný radosti a získání dalších vědomostí z našich luhů a hájů.

Chlumec nad Cidlinou bylo prvním městem z našeho seznamu. Jedno z měst, kterému opravdu výstavba nedaleké dálnice ulevila. I když restauratéři by asi nesouhlasili. Město má ale velmi bohatou a zajímavou historii a asi každý slyšel a ví, co znamená "dopadnout jako sedláci u Chlumce". Jo, jo, to se odehrálo zde. V první polovině 18. století si zde rod Kinských nechal postavit zámek, ovšem do doby počínajících nepokojů sedláků v zemi. Druhá polovina téhož století pak přináší onu bitvu. I když, bitvou to nazývají jen někteří historikové a místní nám tu bublinu trošku splaskávají. To asi 400 hlavé stádo sedláků táhne na onen zámek s holemi a klacky, s úmyslem jej vydrancovat, v cestě jim však stojí profesionální vojsko, které je během několika málo minut doslova rozehnalo a jak rychle slavná bitva začala, zase skončila. Zastřeleni byli dva sedláci a další dva se utopili při úprku před vojskem. Na další den zkouší nespokojení sedláci vojsko přemluvit, spíše uprosit, aby je do zámku pustilo, ale ani prosby nezabraly. Naopak 72 sedláků bylo zatčeno a ostatní odtáhli s nepořízenou. Zámek Karlova Koruna, dílo Santiniho Aichela, tak zde stojí do dnešních dní v plné kráse a již byl opět navrácen rodu Kinských. Veřejnosti jsou interiéry přístupné od dubna do října a proto my dva jej můžeme obdivovat pouze z krásné zámecké zahrady, jež je veřejnosti přístupná celoročně. Pěknou podívanou slibuje i současná oprava zámku. A aby sedlákům nebylo úplně líto porážky a zároveň, aby další případné tažení nikoho nenapadlo, je na výjezdu z města směrem k Hradci Králové, po staré silnici, na to pozor, vztyčen pomník, připomínající tuto událost. Obrovská škoda, že je přístupný jen cyklistům a pěším, neboť my motoristé jaksi nemáme kde plechového oře nechati. Za návštěvu určitě stojí kostel Nejsvětější trojice, chrám svaté Voršili, či vodní hrad. Na náměstí nelze minout památník místnímu rodákovi, V. K. Klicperovi, ale pochází odtud i známý fotbalista Ladislav Vízek. A pro rodiny s dětmi je ideálním místem Fajnpark nad městem, s nepřeberným množstvím vyžití pro ty naše ratolesti. Jen si připravte dostatek korunek.

Pár kilometrů severně od Chlumce nad Cidlinou leží město Nový Bydžov. Město má velice bohatou historii a kromě budovy radnice, která nás učarovala, je nejzajímavější nejspíš to, že 3 km odtud leží Starý Bydžov, který byl důležitým bodem na obchodní cestě. Jenže tento důležitý bod měl daleko k řece a tak se rozhodlo o přestěhování města blíže k toku říčky Cidliny a tím vznikl Bydžov nový. Ale ve skutečnosti jsme se přijeli podívat na zvláštnost, kterou jinde neuvidíme. Náměstí je totiž do naprosto přesného čtverce. Údajně jej stavěli židé a ti si dali záležet. Náměstí tak má přesně, ale úplně přesně jeden hektar. Neuvěřitelné.

Po návštěvě Nového Bydžova míříme blíže k Hradci Králové. Malá a nenápadná obec Stěžery však skýtá malé překvapení. Malý zoopark s pávy, zebrami, papoušky a vším možným zvířectvem. Viděli jsme i lamy, jenže i tady jen z povzdálí, neboť byla ukrutná zima a v zooparku nikdo nebyl. Uveďme ale, že na dveřích viselo telefonní číslo s nápisem: "zavolejte, rádi vám otevřeme", jenže i my jsme byli již tak trošku zmrzlí a pak naprosto upřímně, mnohé jsme viděli i přes plot, tak proč sem někoho tahat. Tím nikoho nenavádíme, naopak projít si celou zoo musí být velice pěkné. Navštívit lze i harrachovský barokní špýchar, který po dlouholetém chátrání prošel rekonstrukcí a dnes se v jeho útrobách nachází minipivovar s restaurací.

A proto neseďme doma a pojďme ven.