Mostecko

Ústecký kraj, místo uhelných dolů a chemického průmyslu. Kraj, v němž na mnoha místech zamrzl socialismus osmdesátých let tvrdě narážející na jednadvacáté století. Právě uhelné doly jsou spjaty zejména s Mosteckem, přesto i tady vám nabídneme několik tipů na výletování. Některá jsou s těžbou uhlí doslova protkána, přesto za vidění určitě stojí. 

Zámek Jezeří. Při cestě po silnici 13 mezi městy Most a Chomutov nelze přehlédnout. Stojí nad samotným hnědouhelným dolem, jakoby chtěl do něj skočit. Přesto je otevřen turistům a výhled je to nepředstavitelný. Dostanete se k němu přes Most a Litvínov, popřípadě Komořany a Horní Jiřetín. Až potud jezdí veřejná doprava, respektive MHD z blízkého Litvínova. Odtud již pěkně po svých, nebo autem po značené asfaltové cestě. Parkoviště je pod zámkem a je bezplatné. To už i my s dcerkou a synkem, vlastně šlo o poslední výlet, kdy jel s námi, jelikož už došel do věku, kdy trávit čas s rodiči je "vopruz", šlapeme příjemným lesem do mírného stoupání až k zámku, kde se nám otevírá pohled na měsíční krajinu. Na spoušť, kterou tady napáchal člověk pro své blaho a především zisk. To je ale jiná kapitola. Stojíme a koukáme na tu jámu, na rypadla a bagry a žasneme. Nad tím vším se tyčí zámek, který si prošel snad vším. Od 14.století, kdy byl postaven, byl honosným sídlem plným přepychu, čímž je srovnatelný s jinými zámky, až po zapomnění a výměnný statek za rozšíření těžby. Ano, toto honosné sídlo mimo jiné rodu Lobkowitzů, mělo ustoupit těžbě hnědého uhlí.  Veliké protesty a petice ale tento osud nedovolily naplnit a pokud tušíme správně, od roku 1996 prochází postupnou proměnou. Na zámku se můžete i občerstvit za lidové ceny a my i děti jsme byli spokojeni. K vidění toho asi není tolik, jako na jiných zámcích, přesto atmosféru a dojem dokresluje místo a pohnutý osud zámku. Po prohlídce stoupáme ještě kousek nad zámek po udržované stezce na výhledy, ze kterých máme zámek jako na dlani a v kontrastu s jámou pod ním i přírodou v dáli je toto místo hojně vyhledávané zejména fotografy. Lze sem dorazit i s dětskými kočárky a děti si na zámku užijí zejména ve sklepeních mezi strašidly a pavouky. Teď už ale pokračujeme na druhou stranu oné jámy, samozřejmě po silnici, to by nám dali, vzít to rovnou dolem. Napadá mne, že ve škole nám pouštěli film o ropácích, jež zde žijí. Ti by nám udělali z auta kůlničku na dříví, jisto jistě.

Most je město samých dromů. Neplést s drony. Hipodrom, aquadrom, autodrom, to vše je více či méně známé. Možná ale nevíte, že původní město Most muselo v 70. letech minulého století ustoupit těžbě uhlí a bylo tak téměř celé zbouráno. Dnešní město již leží trošku jinde a tak zde mimo jiné můžete navštívit kostel Nanebevzetí Panny Marie, jež byl v roce 1975 speciální technikou přemístěn právě ze starého Mostu. Dnes je tento svatostánek turistickým lákadlem, a to i pro mladší ročníky, jež se o stavbě a jejím přestěhování dozvěděli zejména z televizního seriálu. Prostě "dycky Most". Náš dnešní cíl je ovšem nad městem a určitě jste si ho také všimnuli. Jde o hrad Hněvín. Nahoru jedeme po značené silnici až na parkoviště u hradu, dá se samozřejmě vyjít po turisticky značených cestách pěšky, ale ta štrapác? Hrad je proslavený zejména Rudolfem II. Do zdejšího žaláře dal uvěznit  alchymistu a magistra Edvarda Kelleyho, jež mu slíbil vytvořit elixír mládí. V době věznění již nemá uši a jednu nohu.  I přes tento zdravotní handicap Edvard prchá po laně z hradní věže, ovšem lano nevydrželo a řítí se do strže pod hradem. Pád přežil, pro zranění zdravé nohy je ale znovu chycen a uvězněn na Hněvíně. Pravděpodobně pro veliké bolesti z utržených zranění si zde svůj život nakonec bere sám. Věděli jste ale, že alchymistou a magistrem nikdy nebyl? Že vědecké tituly užíval neoprávněně, jelikož se nikdy nevyučil řemeslu? Pravděpodobně snad pro přízeň vladařů a šlechty, snad pro zviditelnění své osoby. Ať tak či onak, stalo se mu to osudným. Otázek kolem Edvarda Kelleyho je však mnohem více a kdo ví, třeba Hněvín skrývá odpovědi na většinu z nich. My vám nebudeme říkat, co jsme se všechno dozvěděli, jen to, že jsme byli vskutku překvapeni. Pro milovníky kulturních akcí jen přidáme info o tom, že se zde nějaké taky pořádají, proto by asi stálo za to si takovou informaci zjistit na patřičných místech. Pro nás obyčejné turisty je radostí už jen samotný Hněvín. Mimochodem, nabízí mnoho krásných výhledů do okolí, vhodný je i pro děti.

Rádi bychom vám při tomto výletě nabídli i restauraci, kde skvěle vaří, dostanete pořádnou porci a zaplatíte stovku. Jak již zaznělo, jsme s dětmi, takže výběr ze všeho možného se omezuje na fast food od Mc Donalda. Ale i takové dny jsou, to ještě neznamená, že zůstanete doma. Tak tam jen tak neseďte a pojďte ven...