Hory, doly, Krušné hory

Dnes jsme se vypravili na důlní stezku okolo Božího Daru. Jedná se o nejvýše položené město v naší zemi, to jen pro zajímavost. Naši pouť nezačneme ale v hlubinách, nebo u nich, jak by se dalo očekávat, ale naopak se na celou oblast podíváme pěkně z výšky. Nejdříve to zkoušíme přímo nad městem Boží Dar, kde pro milovníky rozhleden jedna stojí. Ty milovníky zmiňujeme záměrně, neboť z Boží vyhlídky, jak se rozhledna jmenuje, toho moc neuvidíte. Jde o velice zajímavou stavbu, jež nabízí výhled do údolí a na horské stráně nad městem. Docela nás tato stavba pobavila, ale abychom tedy viděli hory tak trochu z výšky, musíme vystoupat o trochu výš.

Druhým cílem je tedy rozhledna na Blatenském vrchu. Stejnojmenná rozhledna už toho nabízí k vidění mnohem více a za vstupné 10 korun, jež se platí v místní restauraci, je to naprostá senzace. Jen obsluha nejprve chtěla ještě poloviční vstupné za mé bříško, jakožto za malé děcko, ovšem šlo jen o vydařený vtip. A vlastně jsem si začal sám. Po zdolání 94 schodů již máme Klínovec, Fichtelberg, ale i Doupovské hory nebo Karlovy Vary jako na dlani. K tomu výhled na krásné lesy Krušných hor, prostě paráda. Pro úplnost, tahle z části kamenná a z části dřevěná krásná rozhledna zde stojí již od roku 1913. Po chvíli scházíme a vydáváme se po značené zelené, jde o naučnou stezku Blatenský příkop, respektive o její část. Míříme k zaniklé obci Rýžovna, kde dnes nacházíme restauraci, mimochodem turisty a cyklisty hojně navštěvovanou. O Rýžovně ale jindy. 

My procházíme stezkou uprostřed lesů na vrcholku hor a máme tak možnost nejen dýchat krásně svěží čerstvý vzduch, ale cestou si prohlížíme několik zaniklých dolů se zajímavou a leckdy pohnutou historií. Doly Krušných hor spojuje i rozděluje několik stovek lidských osudů, o několika z nich je možné se zde dozvědět. Zajímavostí zejména pro mne jsou názvy dolů, ve kterých většinou pracovali lidé z donucení či nutnosti. Nanebevzetí Panny Marie, Pomoc Boží a Svatý Duch jsou alespoň z mého pohledu velmi nezvyklé názvy. Zuzana, Gustav a další netypicky pojmenovaný důl Drahá Kožešina jsou jen některými z několika již opuštěných dolů, které můžete cestou potkat. Navštívit ovšem lze pouze důl Mauricius, který nabízí velmi zajímavou prohlídku. Pozor všem, vstup je velmi omezen pro silnější, lidi s fobií, malé děti a hůře pohyblivé. Jednoduše řečeno, prohlídka je fyzicky a pro někoho může býti i psychicky velmi náročná, o to více lákavá a zajímavá je. Máme občas pocit, že Krušné hory jsou nevyčerpatelnou studnicí míst k výletování, které skrývají mnoho a mnoho krásných a tajuplných míst, nebo těch s hrozivou minulostí. To se dá ovšem zjistit pouze tehdy, nebudete-li sedět doma a půjdete ven.