Pomoc NP České Švýcarsko

Naši zemičku čas od času zasáhne nějaká pohroma. Přitom nemusí jít vždy o přírodní katastrofu, i když ve většině případech tomu tak je. Vzpomínáme například na povodně v letech 2007 a 2012, tornádo na Moravě ve 2021, ale i začátek ozbrojeného konfliktu na Ukrajině na začátku roku 2022, kdy se k nám valily davy uprchlíků. Kromě utrpení, jež tyto situace s sebou přináší, najdeme i jinou společnou věc. Obrovskou lidskost a umění se semknout v pomoci postiženým. Nyní přišla pohroma do Národního Parku České Švýcarsko v podobě velmi rozsáhlého požáru. Dotklo se to hromady lidí, od menších útrap až po katastrofu. Obrovská masa lidí pomáhala, posílala peníze na účty, vařila a pekla pro hasiče a další a další lidské příběhy se staly nedílnou součástí této historie. Požár uhašen a co dál? I nadále je přeci potřeba pomoci, právě těm lidem, kterých se to týká ze všeho nejvíc, tedy místním. Ačkoli se najdou jedinci, jež nechápou nebo nechtějí, ovšem v obrácené situaci budou prvními, kdo by se nějaké pomoci domáhali, drtivá většina rozumí nutnosti pomoci těmto lidem, už jen z lidskosti samotné. Proto jsme i my vyrazili do terénu v momentě, kdy to bylo jen trochu možné. Tedy ve chvíli, kdy byl požár uhašen a území se vrátilo správě NP, i když s omezením přístupu na nejvíce zasažená místa. Původně jsme chtěli jet do penzionu, podívat se na to, co zůstalo a napsat něco o obyčejném výletu. Nakonec se nám podařilo více, než jsme čekali a můžeme tak srovnat tři podniky, které byly více či méně ohroženi, jsou v NP a nabízejí své služby. Společný jmenovatel je - potřebujeme přežít, ale bez vás to půjde těžko.

Začneme vlastně tím nejlepším a vezmeme to sestupně, byť jsme si vědomi, že se vystřílíme hned na začátku. Vysoká Lípa a na jejím konci, nebo začátku chcete-li, malebný a útulný penzion s restaurací "U nás". Místo, kde nemají problém s pejsky, majitel i personál maximálně lidští a od první chvíle jakási až rodinná atmosféra. Penzion opravený a čistý, na pozemku patřící právě jemu smíme nechat i plechového oře. Je pátek a nadcházející víkendový pobyt se zdá býti velmi slibným. K ubytování patří i bohatá snídaně dle vlastního výběru, parkovací místo i wifi zcela zdarma a cena velice luxusní. Je rok 2022, 2 osoby, 2 snídaně a tím tedy 2 noci. U dvojky tedy musíme zůstat, cena celkem 2 tisíce rovné. Porovnání ceny a kvality se dá shrnout do slova "luxus". Využili jsem i restaurace a jak snídaně napověděly, kuchař je mistr svého řemesla a kdejaká hotelová kuchyně by mohla závidět. A opět ceny velmi lidové. Jeden z večerů jsme strávili u lahvinky vína a užívali si tu atmosféru. K tomu prohodili pár slov s personálem o tom, jak se tady pomáhalo hasičům i policistům, jak se lidé semkli a makali, prostě opravdová pohoda, až nám skoro bylo líto, že přišla neděle. Ovšem na tenhle penzion, kde jsou i když menší, zato naprosto čisté a útulné pokoje s vlastním WC i sprchovým koutem, nezapomeneme a až přijde čas na relax, odpočinek a pohodu, rozhodně nebudeme muset hledat to správné místo. Už jsme ho totiž našli. V blízkosti Malá Pravčická, fantastický Šaunštejn a spousta dalších míst v NP, jichž se oheň ani nedotkl. Penzion U nás, Vysoká Lípa, patří vám vřelé díky.

Cestou zpět jsme zavítali do obce Srbská Kamenice a naštívili po náročném výšlapu restauraci s penzionem "Ve starém krámě". Ubytovací služby tady nezkoušíme, neskromně totiž tvrdíme, že není možné překonat výše popsaný penzion ve Vysoké Lípě, ale hlad nás přepadl a tak tedy vyzkoušíme zdejší kuchyni. I tady však musíme říct, že nás doslova rozmlsali během víkendu, takže se v Srbské Kamenici mají co snažit. Už personál je ale jakýsi laxní a unavený. Zahrádka v bezprostřední blízkosti frekventované silnice, i když ohraničena malými tisy, nepůsobí dobře. Vše napraví jídlo, říkáme si. Na zažehnání hladu fajn, zkoušíme kuřecí steak s houbami, respektive s bylinkami. Na prasáka jdeme do hranolek a kroket, které nakonec byly tím nejlepším z jídla. Kuře hodně unavené, jemně řečeno, i když za rozumné ceny, přesto top to rozhodně nebyl a spíše je v nás ve výsledku vyvolán pocit, že jídlo prodat potřebují pro jakousi záchranu s tím, že turista sní všechno. To necháme na vás, pokud by jsme měli hodnotit, tak tady dobré. Porovnání kvalita - cena, přiměřené.

Jako třetí v pořadí hodnotíme "penzion s restaurací Pohoda ve Všemilech" u Jetřichovic. I když s restaurací si nejsme úplně jisti, neboť někde se o ní zmiňují, jinde ne. Vlastně tento penzion měl být jako první, neboť právě Pohodu ve Všemilech vybrala má krásná manželka jako náš cíl pomoci a místo krásného víkendu. Studená sprcha přišla ihned v telefonátu, kdy pan majitel nevěděl, zda mají volnou kapacitu, uváděl vyšší ceny, než v nabídce a celkový dojem z česky hovořících turistů nebyl nijak valný. Na slova pomoci nijak nereagoval. Někdo nám říkal, že je to tam super, my bohužel nemůžeme soudit. Natolik nás telefonát odradil, že byl hledán jiný cíl. Docházím zpětně k závěru, že dotyčnému v telefonu patří poděkování. Díky němu jsme totiž měli možnost najít a navštívit tu opravdovou pohodu. 

Na všechna zmíněná místa se turisté pomalu vrací a je to jen dobře. Může si někdo myslet, že podnikatelé jsou bohatí a není potřeba cokoliv dělat, ale uvědomme si, že jsou to lidé z masa a kostí jako my, kteří navíc dobrovolně obětují své celé dny pro služby pro nás. Proto, aby jsme měli kde spát, mít nějakou dobrůtku do bříšek a měli na co vzpomínat. Ve výsledku ale přeci nejde úplně o ně, ale o nás, naše prožitky a vzpomínky. A k tomuhle oni podnikatelé přispívají plnou měrou, tak je teď v dobách nepříjemných zkusme podržet, aby zase mohli být součástí našich životů, potřebujeme je. A přitom stačí tak málo, nesedět doma a jít ven...