Vary vánoční

Tak jako každý rok nemůžeme vynechat naší srdeční záležitost, a to Karlovy Vary. Ono popravdě, těch srdečních záležitostí je o něco více, například Český Krumlov, do kterého se v brzké době také chystáme. Prostě místa, u kterých bychom si neodpustili je v předvánočním čase nenavštívit. Teď tedy lázně na řece Ohři, mé rodné město a manželčina láska. A kam jinam v době, kdy se na nás z regálů valí vánoční ozdoby, reklamy na ten či onen dárek a pomalu, ale jistě začínají zaznívat vánoční hity v rádiích? No přeci do jediného a jedinečného Vánočního domu.

Vánoční dům je naprosto skvělý projekt, který mne, coby chlapa, zpočátku moc nenadchnul, ale i my pánové si k tomu nacházíme cestu. Přesto je pravdou, že zde potkáte většinou ženy a proč asi, že? K samotnému domu, jde vlastně o původní tvrz přestavěnou na zámeček na přelomu 16. a 17.století, který později prošel jakousi obnovou a rozšířením. O stavbě samotné se zde dozvíte více, stejně tak o prodejní výstavě vánočního zboží. Dekorace, ozdoby všeho druhu a barev, včetně retro kousků, u kterých jsme s manželkou zavzpomínali na naše dětství, zatímco naše dcerka se divila, že v pravěku byli nějaké ozdoby. Každým rokem lehce obměněna nabídka, přitom zavřeno je jen pár dní v roce a zájem neutichá ani v létě. Sami jsme se měli možnost přesvědčit. Předvánoční a vánoční čas zde má ale své obrovské kouzlo a vřele všem návštěvu Vánočního domu doporučujeme. Cesta k němu je jednoduchá. Jedete-li autem, stačí se skrze město vydat směr Doubí a Plzeň. U mostu přes řeku Ohři právě v městské části Doubí jej nemůžete přehlédnout. V případě výletu jiným prostředkem, jako je třeba vlak či autobus, přesedněte na MHD linky číslo 6 směrem již zmiňované Doubí a zastávka U zámečku je umístěna do bezprostřední blízkosti našeho cíle. Každým rokem sem zajedeme a vždy si zakoupíme nějakou tu ozdobu, neboť nejde odolat kráse a síle kouzla vánoc, jež je zde nabušené od začátku po konec, od podlahy po strop. 

Součástí Vánočního domu kromě několika pohyblivých plyšáků a scenérií vánoc, u kterých se můžete vyfotit a vaše dítka nebudou chtít odejít, je výstava, respektive muzeum medvídků. Uvádí se, že jde o největší sbírku medvědů na světě a nachází se zde okolo 15-ti tisíc exponátů všech druhů, včetně několika stovek pand, medvídků Pú a dalších. Budou velice rádi, když i kdokoliv z nás nějakého toho medvěda věnuje a rozšíří tím sbírku. Manželka ihned po návratu vyndala několik bručounů ze skříně, kde nám jen překáželi a protože my si s nimi fakt už nehrajeme a případným vnoučatům koupíme nové, připravila je k odjezdu a opatřila cedulkou "do Varů - NUTNÉ." Prostě zrak nás přechází od začátku do konce, jeden skvost vedle druhého a je hezké sledovat to dění, jak se děti s rodiči rozplývají nad spoustou medvědů, maminky a manželky neví samou krásou, zda koupit tu nebo tamtu ozdobu, jednu či snad dvě a pánové, kteří pro radost žen a dětí berou celé balení a přidávají k tomu purpuru, čaj, nebo snad vánoční kávu. Ach, to je na světě lásky. Nikdo se tady nestará o národnost, barvu pleti nebo politické vyznání, prostě od samotného příchodu na vás dýchne ta vánoční atmosféra bez ohledu na roční období a vrátíte se stejně, jako my, do dětských let. Ani se nám odsud nechce, ale ta dospělá část v nás samozřejmě velí, že už je čas.

Karlovy Vary, samotné město nabízí spoustu možností, vyhlídky, lanovky a historie, k tomu p. Becher a jeho poselství, nebo sklárna Moser, příroda a jiné a jiné. To není výlet na jeden den a o mnohých cílech najdete v našem "menu - Karlovarský kraj", my však jedeme na pouhý jeden den za Vánočním domem. Už se smráká a proto nemůžeme vynechat tu pastvu pro oči, město samotné. Vřídelní, Mlýnská, Sadová, Tržní a Zámecká kolonáda, Císařské nebo snad Sluneční lázně, to a mnoho jiného ve světlech večerního města, v okolí klidné říčky Teplé, jež zde tiše šumí, k ochutnání 13 léčivých pramenů z celkových 28, popřípadě jeden z několika druhů léčivých bylinek v tekuté podobě od již zmíněného pana Bechera. Karlovy Vary nejsou jen nádherné Vřídlo, neustále obdivujeme stavby jako hotel Pupp, divadlo, Císařské lázně, nyní už i opravený a krásně osvětlený hotel s bazénem Thermal, kam jsem jako dítko chodil za dvacku plavat, prostě perla na soutoku Teplé a Ohře, kterou nelze jinak, než milovat. Jak jinak zakončit tenhle nádherný romantický výlet, než prostě lidi, neseďte doma a pojďte ven.