rozhledny v okolí Ústí nad Labem

Rozhledny zažívají jakýsi boom. Staví se všude a téměř ze všeho dostupného materiálu. V okolí větších i menších měst jich za poslední dobu vyrostlo hned několik. I na severu, v drsném prostředí uhelných dolů a těžkého průmyslu se najde krásná příroda, která dá zapomenout na betonová města, k čemuž pomáhají i nejrůznější rozhledny. V okolí města Ústí nad Labem jich je také několik a rozhodně nejsou jen pro obyvatele Ústeckého kraje. Snad i pro leckterého turistu by mohly býti lákadlem, i když takových milovníků těchto staveb, kteří by sem na sever vyrazili pouze kvůli rozhlednám, moc nebude. 

Nejblíže centru krajského města Ústeckého kraje můžeme vystoupat po krátkém stoupání na Malé Sedlo. Jedná se o vyhlídku nad městskou částí Střekov, ze které můžete sledovat přístaviště pro nákladní lodě a městskou část Krásné Březno.

O kousek dále v blízkosti dálnice D8 vedoucí z Prahy do Drážďan nad obcí Řehlovice, najdete rozhlednu Radejčín. Nese název po nedaleké obci a automobil můžete nechat u železniční stanice, od které se jde už jen pár metrů po upravené cestě. Výhled z ní je na již zmíněnou dálnici, do údolí Řehlovic a na nedaleké Krušné hory. V blízkosti rozhledny leží obec Dubice, na jejímž úplném konci stojí penzion a restaurace Svatá Barborka. Velmi příjemný personál i paní majitelka jsou doplněny skvělou kuchyní za dobré ceny a výhled z terasy restaurace na údolí Labe je k nezaplacení.

Na druhé straně nad údolím, přesněji městskou částí Sebuzín, která je od města přeci jen trošku vzdálena, se tyčí rozhledna Varhošť. Parkoviště je v sedle pod ní a dojdete na ni za 15 minut. Cesta je strmější a dá trošičku do těla, není ale nijak dlouhá. Otevře se vám výhled na Říp, Milešovku a Krušné hory. 

Směrem zpět k Ústí, konkrétně nad obcí Malečov, lze navštívit relativně novou rozhlednu Lucemburkův kopec. Jde o dřevostavbu na kopci, pod jehož úpatím mnich zvaný otec Pohoř pěstoval chmel, ze kterého vařil pivo a zde na kopci jej vychutnával. Sledoval přitom pocestné, kterým v obtížích spěchal na pomoc. U rozhledny má i svou sochu a je na místě tuto stavbu navštívit. 

Podstatně dále, již na Děčínsku u obce Merboltice lze vystoupat na rozhlednu Strážný vrch. Z ní můžete vidět Jizerské i Krušné hory, České středohoří a jedná se relativně o novostavbu z roku 2006. Cesta k ní není nijak náročná, jen zaparkovat auto v obci je trošičku svízel.

Na Děčínsku nadále zůstaneme, jen se přiblížíme k Českému Švýcarsku. V obci Janov, do které se dostanete nejen z Hřenska naleznete rozhlednu kovové konstrukce. Na rozdíl od mé ženy mi výšlap na tuto krásku rozhodně dobře neudělal a zatímco ona vystoupala jedenáct pater, já to u druhého vzdal. Nemohu tedy potvrdit, že z telekomunikační věže, jež slouží i jako rozhledna je opravdu vidět Ještěd, tedy mimo jiné.

Nedaleko od Janova v obci Růžová můžete po krátké a příjemné cestě vystoupat k Růžence. Vyhlídka, jež budí dojem chobotnice, popřípadě staré potápěčské helmice je jednopatrová o výšce 6,2 metru. Přesto nabízí výhled na Krušné hory i České Švýcarsko.

Rozhodně nejde o všechny rozhledny a vyhlídky v okolí Ústí nad Labem, ale píšeme o těch, na kterých jsme skutečně byli. Snad tedy i vy při pobytu v tom našem drsném kraji zavítáte na některou z nich, nebo úplně jinou. Určitě to totiž bude stát za to. Chce to jen nesedět doma a jít ven...