Telč a okolí

Zavítali jsme do kraje Vysočina, i když.... pro mnohé to nemusí být až tak jednoznačné, jako pro místní. Náš první cíl je ve městě Dačice. Jde o jediné místo historického území Moravy ležící v Jihočeském kraji. Místní empírový zámek je po opravě a vypadá vcelku zajímavě. Menší zámecký park je však velmi pěkně upraven a i když město samotné nás příliš neoslnilo, respektive asi tak, jako jiné severočeský Varnsdorf, historické centrum a zámek za návštěvu rozhodně stojí. Do dnešních dní je zřetelná jakási moravská kultura, ke které tedy mají blíž než ke kraji, ve kterém leží. Zajímavostí je, že ve městě jsou vlastně zámky dva, totiž ten renesanční najdete v samotném centru a sídlí v něm městský úřad. Z města Dačice pochází známý folkový písničkář Ivo Jahelka a mnozí další. Cítí se býti spíše čechy, nebo moravany?

Naším hlavním cílem je bez jakékoliv pochybnosti nedaleké město Telč. První, co nás napadá, je UNESCO. Historické jádro města je na tento seznam zapsáno od roku 1992 a právem. Na rozdíl od mé manželky jsem zde poprvé a přesto jsme ohromeni oba dva. Náměstí s podloubými, historické budovy a zámek nejsou jedinými turisticky zajímavými cíly. Morový sloup, kostely, ale i okolní příroda s rybníky tak tipickými pro sousední jižní Čechy, to vše na jednom místě vytváří opravdu úžasnou atmosféru. Město je dobře dostupné veřejnou dopravou i na kole po několika značených cyklotrasách, v případě dopravy vlastním vozem je nedaleko centra parkoviště doslova za hubičku. Vyzkoušeli jsme i restauraci Na zámecké u Švejka. Obsluha i kuchyně skvělé, ceny adekvátní, prostě nemůžeme jinak, než opět doporučit. Nutno dodat, že oproti letům předchozím, tedy dle některých recenzí, se kuchyně výrazně zlepšila.

Cestou z Telče se zastavujeme v Žirovnici. Zjistili jsme, že několik našich známých sem opakovaně jezdí, byť jsme o tomto městě věděli pramálo. Zámecké město najdete na trase z Telče do Tábora, jedná se o menší městečko s hezkým zámkem, ve kterém je expozice knoflíkářství, perleti, šicích strojů a jelikož je zde pivovar, tak i expozice pivovarnictví. I okolí vybízí ke skvělému relaxu.

Na stejné trase opodál leží další z měst, jež ve svém centru překrásný zámek ukrývá. Kamenice nad Lipou. Renesanční skvost, dalo by se říci, který určitě nevynechte ze svých toulek krajem. Okolo něj se pak rozkládá anglický park. Další pamětihodností je zcela bez pochyb Masarykova třída, jež vede od náměstí k nádraží. Tam pak můžete využít další turistické atrakce, a to úzkokolejné dráhy. V letním provozu se zde prohání parní lokomotiva, která rozveselí nejen dětská srdce. 

Pokud se vydáte do těchto míst, většinou vám nebudou překážet davy turistů, potkáte se jen s těmi, kteří znají zdejší krásu a pohostinnost. Chcete patřit mezi ně? Tak neseďte doma a pojďte ven ...