Bezděz a okolí

Při dnešní cestě za krásami naší země se nezastavíme na Mácháči, jak by se na první pohled mohlo zdát. Rozumíme tomu, že drtivá většina čechů zde tráví, nebo alespoň jednou dovolenou trávila. K nim patří i má milovaná manželka, já však nikoliv a pokaždé, když mne taková myšlenka o dovolené napadla, vybavily se my dvě další. Jednak mi každý říkával "je tam draho" a já přemýšlel za co? Za český rybník? A pak druhak, nikdy mne nelákala dovolená typu "v neděli odjezd, od pondělí dva týdny ležing na pláži a hurá domů". Takže ne.

Naopak pěkný výšlap na Bezděz. To je dovča, jak má být. Ale může být i jednodenní výlet, proti tomu nic. A že výšlap na hrad je opravdu pěkný, o tom žádná. Dal nám pořádně zabrat, stejně jako všem dalším. Rodiče kočárky zahazují už dole a nedivíme se. Cesta pro kočárky fakt není a i kdyby byla, tenhle kopec nechcete tlačit kočárek samotný, natož pak ještě s potomkem. Hrad je zpoplatněn nějakou tou pětkou a projít se dá i bez průvodce. Jde o dost zachovalý hrad, především díky tomu, že nebyl nikdy kupodivu přestavěn. Postaven byl na popud Přemysla II., který se ale dostavby nedožil. Projít se dají všechny místnosti, i když jich není mnoho. Pokud se sem vyškrábete jako my, bude tahákem věž. Další výstup? Jo jo a ne jednoduchý, ale když už jsme tady? Někomu tady došlo, jak sem dav turistů vyšplhá s jazykem na vestě a proto u vstupu je velmi příjemné občerstvení, můžete si zde zakoupit i suvenýr, tady ovšem pozor. Cena je dvojnásobná oproti infocentru dole v obci. Vidíme a dozvídáme se dost zajímavého, například 7 rytířských ctností: jízda na koni, plavání, střelba z luku, zápas, lov se sokoly, hra v šachy a skládání veršů. No tak tedy dobrá, nebudu hned tak rytířem, potřebuji chytit a ochočit sokola. Zajímavostí je na hradě však mnohem více, tak teď na Bezděz. A jestli někdo neví, mezi Mladou Boleslaví a Českou Lípou nelze přehlédnout.

Blíže k Boleslavi je možné navštívit zámek, pro nás méně známý. Bělá pod Bezdězem není ani úplně dobře značena, podle map se najít dá poměrně dobře. Zámek je ve tvaru šestiúhelníku s přístupnou věží o výšce 32,4 metrů. Nejedná se však o původní věž, neboť ta v roce 1929 shořela. Na jejím místě tedy byla postavena její replika, ze které je krásný výhled do okolí. Na zámku sídlí i místní muzeum a co jsme fakt nevěděli je, že slovo "bělidlo" pochází odtud, z Bělé. Přesto je to dost logické, o historii a vzniku však až tady. Prozradili bychom, tedy alespoň z našeho pohledu, to nejzajímavější. Důležitým prvkem pak byl zámek za druhé světové války, kdy tady byly uschovány vzácnosti z nedalekých Zákup. Vzhled zámku i bytovky, velmi připomínající gheto v těsném sousedství, nás ale spíše od jakékoliv návštěvy odrazuje. Zajímavostí se tady však několik najde a daleko to fakt není, tak proč sedět doma a nejít ven?