Mariánské Lázně a okolí

Do Mariánských Lázní a jejich okolí se vyplatí jet na několik dní. Asi si řeknete, kde na takový luxus vzít, ale hned z počátku můžeme doporučit hotel Krakonoš pro pohodlné ubytování. Noc pro dva nás vyšla na dva tisíce, v ceně kromě velmi příjemného pokoje bylo hlídané parkoviště, snídaně formou švédských stolů a volný vstup do hotelového bazénu. To už není taková drahota, jinde tuto částku nebo jí podobnou požadují bez nabídky alespoň nějaké služby. Do centra od hotelu jezdí městská doprava, popřípadě můžete využít lanovku, jejíž spodní stanice se nachází nad samotným centrem města. Mimo léčivé prameny jsou Mariánské Lázně známy díky zpívající fontáně. Ta patří mezi místa, jež by každý Čech měl vidět. Skladeb se střídá hned několik a kolik z vás ví, že tu úplně první a tedy nejdéle hrající napsal sám pan Petr Hapka? Fontána tryská a hraje každou lichou hodinu po celý den, jedinou sudou je dvaadvacátá, kdy ten den hraje naposledy. V tuto dobu je i zajímavě doplněna o barevné podsvícení. Kolonáda i park Václava Skalníka nabízí posezení k odpočinku a relaxu, což kupodivu i přes proud turistů lze. Zde se můžete vyfotit po boku britského krále Eduarda VII., nebo Františka Josefa I, císaře Rakousko - Uherska. Samozřejmě u soch těchto velikánů v životní velikosti. Lázně navštívilo i mnoho dalších významných osobností, T.G.Masaryk, Dvořák, Chopin nebo Goethe, který se zde ve stáří zamiloval do mladičké Ulriky von Levetzow. Při čtvrté návštěvě města ji žádá o ruku, ani ne dvacetiletá však pětasedmdesátiletého starce odmítá. Ten svou bolest zachycuje v "Mariolázeňské elegii". O pár let později umírá. To je jen jeden z mnoha fascinujících příběhů Mariánských Lázní.

Hned v sousedství hotelu Krakonoš navštivte Park Boheminium. Rozsáhlý areál nabízí ke shlédnutí a obdivu několik desítek věrných zmenšenin známých staveb, jako jsou hrady a zámky, přehrady či rozhledny.  Vstupné je přijatelné a i když na první pohled to tak nevypadá, za cenu vstupenky uvidíte spoustu památek a zajímavostí na jednom místě. Během jedné hodiny jsme tak zhlédli Karlštejn, Loket, Bezděz, Ještěd i historickou vodárnu v Děčíně. 

Nad Mariánskými Lázněmi se rozprostírá obec Kladská, která byla založena jako lovecká osada. Dnes vám několik restaurací nabízí posezení v klidu Slavkovského lesa, především pak k procházce po národní přírodní rezervaci. Rašeliniště na Kladské je ukázkou několika významných živočichů a rostlin. Nedaleko odtud se nachází ještě jedna zajímavost, a to vyvěrající rašeliniště, jehož název je odvozen od stále čpícího zápachu síry z aktivních vulkánů. I Smraďoch jsme navštívili a potvrdilo se nám, že právě v okolí je ráj houbařů. Jen pozor, kam šlapete.

O několik kilometrů dále přijíždíme do města Lázně Kynžvart. Na jeho úplném okraji je zámecký areál s klasicistní a empírovou budovou zámku. Nerozumím, co je empír, dočetl jsem se to, tak vám to sem dávám, jelikož vy určitě víte. Zámek byl sídlem kancléře Klemense Václava Metternicha, významné to osobnosti nejen našich dějin. Vstupné do prostor zámku je příznivé, interiéry hojně zachovalé a byla radost vidět a slyšet zajímavou historii, která se zde vytvářela.

Před samotným závěrem vás pozveme na výtečnou kuchyni v zajímavém prostředí za velmi příznivé ceny. Podmínkou je malé nakouknutí do Plzeňského kraje, ale pst, nikomu to neříkejte. A nebo naopak to řekněte všem. Nedaleké město Chodová Planá, ležící opravdu jen pár kilometrů odtud a dostupné i veřejnou dopravou, totiž nabízí opravdový zážitek. Místní pivovar Chodovar vás kromě pivních lázní zve i do své restaurace Ve skále. V prostoru opravdu vyhloubeném ve skále se můžete skvěla nabaštit a k tomu ochutnat skvělé pivo, které chutná i ženám. Tedy některá z nich. Mimo to uvidíte, jak se pivo skladuje a chladí. Pozor ale, v dutině skály je i v létě poměrně chladno. Z tohoto důvodu, popřípadě pro klaustrofobiky nabízíme alternativu v podobě druhé pivovarské restaurace, a to s vchodem přímo z náměstí, Starou sladovnu. V obou se setkáte s příjemným a profesionálním personálem a ceny za jídlo v porovnání s kvalitou super.

A proč že vlastně Mariánské Lázně, které vznikly jako osada ve 12. až 13..století? Zástupci řádu premonstrátů (o nich v kapitole Klášter Teplá...) vodu z nalezených pramenů prodávali jako projímadlo, dosti úspěšně, jak se uvádí. Postupem času zde vznikla i osada, ovšem až Marie Terezie dává vzniknout městu a odtud tedy Mariánské. 

Jsou dostupné vlakem i autobusem z Prahy, Plzně, Karlových Varů a Chebu. Stejně tak na všechna námi popsaná místa se dostanete veřejnou dopravou, rozmazleně však jedním dechem dodáváme, že vlastní dopravní prostředek kolový je mnohem lepší, i když trošku nákladnější. Je jasné, že Mariánské Lázně a jejich nádherné okolí toho nabízí mnohem více k návštěvě a vidění, proto všude dobře, tak co doma? Neseďte doma a pojďte ven...