Mácháč

… aneb Máchovo jezero. Místo letních dovolených časů minulých, současných a dle staveb moderních hotelů a resortů i těch budoucích. Prostě mamon snoubící se s luxusem se projevuje naplno i zde. Kde je letní turistika ve stylu kempování a trampismu? No zase co čekat? Při dnešních cenách na Mácháči asi vyjde hotel na srovnatelné peníze, sečteme-li si pobyt pro rodinu s dvěma dětmi, restaurace, lodičky, atrakce a nevíme co všechno ještě, vyjde to na slušný balík. Ale tím byl zase Mácháč vyhlášený vždy, takže vlastně takové malé moře pro pražské Pepíky a movitější lidičky ze zbytku republiky. Ale Máchovo jezero není jen jezero....

…. centrem všeho dění jsou Doksy. Poměrně čisté město plné květin, kde mimo koupání se v onom jezeře lze také navštívit místní zámek. A jedete-li sem jako my v té skvělé letní sezoně, nemusí vás zrovna jímat hrůza z davů turistů. Většina se totiž oddává hrátkám u vody a zámek je trošičku mimo centrum dění. Za jednostopáďo můžete shlédnout interiéry v jediném nabízeném okruhu, navštívit muzeum historických motorek a nebo vyšplhat do druhého patra za kilečko, tedy rovnou stovečku navštívit muzeum nejslavnějšího českého komiksu, Čtyřlístku. Myšpulín, Bobík, Fifinka i Pinďa jsou všudypřítomní a dětem by se tahle prohlídka spojená s možností se zapojit mohla líbit. Nemůžeme říci, že by se nám výlet do dětství nelíbil, ale čekali jsme trošičku víc. Jedinou výjimkou, kdy na zámku davy turistů, ale i místních budou a není to zase vůbec na škodu, jsou večery určené kulturním akcím, kterých město pořádá požehnaně. Koncerty, diskotéky s hity 80. a 90. let a podobné se zde těší veliké oblibě.

Zoopark Doksyland je dalším místem, kde davy turistů nepřekážejí a přesto může přispět k pěkné dovolené či výletu. Tak trošičku to tady působí jako reklama s panem Kozubem, tedy bývalý cirkus, který již nemůže drezůrovat, tak na poslední štaci postavil plot a začal vybírat vstupné, za které můžeme zvířátka vidět. Jenže, ono je taky co vidět. Velbloud, lama, kozy a zebra, ale k tomu na poměrně malém prostoru oproti zoologickým zahradám, lze vidět lva, tygra, několik jaguárů a černých panterů, krokodýly a další a další, což se nám na mnoha oficiálních zoo ani nepoštěstilo vidět. To vše za cenu více než lidovou. K tomu si dětičky zařádí na několika atrakcích.

Staré Splavy jsou obcí v docházkové vzdálenosti a neodmyslitelně k Máchovu jezeru patří. Lze do obce dojet i vlastním vozem a zahodit jej na centrálním parkovišti za 120 kaček na den. To je u hlavní silnice a nelze přehlédnout, jen nevíme, kde soudruzi udělali chybu. Ono totiž odpoledne slunéčko svítí a praží přímo na automat, který je rozhodující pro koupení lístku a vpuštění vás na parkoviště. Jenže ony sluneční paprsky způsobují, že automat prostě nefunguje. Takhle, za ty kačky kupte dětem něco dobrého, neboť místní jsou velmi laskaví ke slušným lidem a pokud je oslovíte, jako my jednu postarší paní, nechají vás auto zaparkovat zdarma před jejich domem. A tady začíná ten pravý mumraj. Pláže, šlapadla, loďky, parníky, restaurace, kempy, hotely a hromady odpadků všude, i přes odpadkové koše téměř na každém kroku. Inu jak praví klasik: "lidé jsou označováni za prasata, čímž je těmto tvorům křivděno, neboťprasata serou jen na jedno místo, zatímco člověk si nasere úplně všude". No, něco na tom nejspíš bude. Já jsem na Mácháči vůbec poprvé, v mém výčtu to totiž patří mezi místa, která by měl každý občan této země alespoň jednou vidět a výsledek je jasný. Viděl jsem a až na tu pláž a jezero se zde dají najít krásná, kupodivu klidná a čistá místa.

A jedním z nich a ne rozhodně jediným je obora Velký dub. Krátkou a krásnou procházkou od toho všeho mumraje se snadno dostáváme k veliké oboře. Cesta není nijak značena a umím si odvodit důvody, leč má manželka již místa znalá, mne lesem táhla. No, nebudu nalhávat, že jsem očekával leccos, ale tohle byla naprostá čistá krása. Mufloni, obrovská stáda daňků a nevím čeho všeho se tady volně a nerušeně pase téměř na dosah. Stojíme a mlčky pozorujeme tu sílu přírody, krásu a ladnost těchto zvířat, až opravdu zapomínáme na nedaleký mumraj a řev turistů. Díky patří těm, kteří se zasloužili a nadále zasluhují o zachování alespoň kousku čisté a pravé přírody.

I takový je Mácháč, tak snad už jen nesedět doma a jít ven.